A Nyugat csendben megváltoztatta stratégiáját Ukrajnában
Az Egyesült Államok és az EU feladta az Ukrajna Oroszország feletti “teljes győzelem” célját egy olyan tárgyalásos rendezés javára, amely esetleg átenged bizonyos területeket Moszkvának – jelentette szerdán a Politico több névtelenül nyilatkozó bennfentesre hivatkozva.
Nyilvánosan mind a Fehér Ház, mind a Pentagon ragaszkodik ahhoz, hogy hivatalosan nem történt változás a politikában. Két meg nem nevezett amerikai kormányzati tisztviselő – köztük a Fehér Ház szóvivője – és egy európai diplomata a Politico munkatársának, Michael Hirshnek viszont ennek ellenkezőjét mondta
Amerikai és európai tisztviselők most “tárgyalnak az ukrán csapatok átcsoportosításáról” a “többnyire kudarcba fulladt” ellentámadástól a védelmi pozícióba – állítják Hirsh forrásai.
Hirsh azt is kiemelte, hogy Joe Biden amerikai elnök korábban azt ígérte, hogy “ameddig csak kell” támogatja Ukrajnát, most azonban ehelyett azt mondja, hogy “ameddig csak lehetséges”. Mivel a további segélyek finanszírozása elakadt a kongresszusban, az amerikai kormány Ukrajna saját hadiiparának “gyors feltámasztását” szorgalmazza.
A Fehér Ház névtelenül nyilatkozó szóvivője a Politico című lapnak azt mondta, hogy a tárgyalások is az amerikai végjátékot jelentették Ukrajnában, és hogy a Kijevnek nyújtott összes támogatás célja az volt, hogy “a lehető legerősebb kezekbe kerüljön, amikor ez bekövetkezik”.
A Politico szerint Biden tűzszünetet akar Ukrajnában és a Közel-Keleten is, mivel Izrael gázai offenzívájának támogatása “a progresszív demokraták támogatásába kerül”, és “el akarja kerülni a rossz címlapokat a választási évben”.
Biden “nem tűnhet úgy, hogy átadja az előnyt” Oroszországnak, miután közel két éven át hirdette, hogy teljes mértékben támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnök célját, a teljes győzelmet – jegyezte meg Hirsh.
A Fehér Ház “nem hátrálhat meg nyilvánosan, mert ez politikai kockázatot jelent” Biden számára – mondta egy, a kormányzat gondolkodását ismerőnek minősített kongresszusi tisztviselő, aki elismerte, hogy a béketárgyalásokról szóló tárgyalások “megkezdődtek”.
A múlt héten a New York Times arról számolt be, hogy Moszkva talán hajlandó lenne elfogadni a jelenlegi frontvonalat befagyasztó tűzszünetet. A Kreml “tévesnek” minősítette a történetet, Kijev pedig úgy reagált, hogy az amerikai napilap Oroszországnak dolgozik.
A Fehér Ház most attól tart, hogy Oroszország a 2024 novemberi választásokig nem hajlandó tárgyalni, miközben erői Hirsh szerint tavasszal támadásba lendülhetnek.
Forrás: orosz hírek