Megvan Románia ügyvivő miniszterelnöke
Catalin Predoiu belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnökét nevezte ki Románia ügyvivő miniszterelnökévé kedden Ilie Bolojan ideiglenes államfő, miután tudomásul vette Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondását és kiadta a kormányfői tisztség megüresedéséről szóló elnöki rendeletet.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségét is betöltő Ciolacu a kormánykoalíció közös államfőjelöltjének választási kudarca miatt jelentette be lemondását, miután kiderült, hogy Crin Antonescu volt PNL-elnök a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójában a harmadik helyen végzett, és így nem került be a május 18-án megrendezendő második fordulóba.
A miniszterelnök lemondásával az egész kormány megbízatása megszűnt, az alkotmány értelmében a kabinet csak korlátozott jogkörökkel látja el feladatát, amíg a parlament bizalmat szavaz egy új kormánynak. Az ügyvivő kormány nem adhat ki – a parlament által utólag megerősítendő – azonnali hatályú sürgősségi rendeleteket, nem terjeszthet a parlament elé törvénytervezeteket.
Az ideiglenes államfő ezzel szemben (csaknem) teljes jogkörrel intézkedhet az új elnök hivatalba lépéséig, de nem oszlathatja fel a parlamentet és nem írhat ki népszavazást.
Az alkotmány szerint három hónapig állhat ideglenes államfő, illetve 45 napig ügyvivő kormány az ország élén.
Marcel Ciolacu lemondása utat nyit a május 18-án megválasztandó új elnök számára, hogy hozzá közel álló politikus számára adjon kormányalakítási megbízást. Az alaptörvény tág mozgásteret biztosít az elnöknek a miniszterelnök kinevezésénél, de nem teszi lehetővé, hogy felmentsen egy olyan tisztségben lévő kormányfőt, aki a parlament bizalmát élvezi.
Május 18-án George Simion, a hagyományos pártok által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, és Nicusor Dan, Bukarest európai uniós elkötelezettségű független főpolgármestere közül választ elnököt Románia 19 millió választópolgára.
Infostart