Mennyit fizethetett Brüsszel az RTL-nek?
A műsorszám termékmegjelenítést tartalmaz, e felirattal indult az RTL Klub Reggeli című műsora november 9-én. A termék, amit megjeleníthettek kábé másfél órában, a bölcs és rendkívül környezettudatos Európai Unió lehetett, esélyes, hogy pénzért dicsőíthette magát a német tulajdonú televízióban.
Nos, a két egyforma, német nevű Peller-lány műsorvezetésében nyilvánvalóan német tulajdonú tévéként szó sem esett arról, hogyan állt a földbe a német energiapolitika a saját rövidlátása miatt. A két szponzorruhába öltöztetett okos-műsorvezető kis tabletjeiről inkább a fenntartható divatról szónokolt, és jól megígérték, hogy hat hónapig nem vesznek új rucit.
Ha van valahol mértékadó műsor, ahová komoly témákat felesleges betenni Csonka András legújabb dingdongjai és két álarcos énekes közé, az az RTL Reggelije. Már a beköszönésből érezni lehetett a szponzorszagot a „környezetvédelmi tematikus napon”. A nem szemüveges Peller-lány, Mariann kezdte.
– Rettenetes klímaszorongásban éljük a napjainkat, ez már egyre inkább fokozódik.
– Senkire nem szeretnénk ezt rázúdítani, de úgy gondoljuk a teljes stábbal természetesen, hogy az egy nagyon fontos téma, hogy mi vár ránk öt, tíz, vagy akár ötven év múlva, ami ebben a pillanatban hű, de távoli jövőnek tűnik, de nagyon gyorsan el fog érkezni, a gyerekeinket, unokáinkat nagyon is fogja érinteni – adta meg a fogyasztói társadalomra leselkedő veszéllyel kapcsolatos, felelősségteljes alaphangulatot a fogyasztói társadalom legtöbb termékelhelyezését bemutató műsor másik házigazdája, Peller Anna. Most szakértőkkel fognak beszélgetni, „akiknek ez ugyanolyan fontos, mint nekünk”.
Minden platformon figyelmeztetnünk kell egymást, vágta rá erre a szemüveges Peller. A Föld megóvására nagyon kell figyelnünk, „a politika is folyamatosan reagál most már a szakértőkre”, bár volt olyan klímakonferencia, ahol „minden vezető gyakorlatilag elbóbiskolt pici csúsztatással, de bízzunk benne, hogy ez nem a témának szólt, csak a jetlagnek”.
„Sőt, ugye az Európai Unió célja az, hogy Európa legyen az első klímasemleges kontinens”, hangzott a következő kötelező mondat, „bármit is jelentsen ez, na, ezt fogjuk ma megtudni”, folytatták egy étrendkiegészítős nyereményjáték előtti perceikben.
„A divat az egyik legkörnyezetszennyezőbb dolog, nem is gondolnánk, főleg a fast fashion”, hangoztatta a nem szemüveges Peller-lány néhány perccel az egyik ismert női magazinhoz kapcsolható év végi, országos kedvezményes napok reklámja előtt.
„Ha mindenki csak egy évvel tovább használná a mobiltelefonját, és az élettartamát meghosszabbítanák az Európai Unióban, az évi 2,1 millió tonna szén-dioxid-kibocsátással járna 2030-ig” – következett a kitétel, és nyilván a szintén német tulajdonú mobilszolgáltató marketingkapcsolata itt nem köpte ki a reggeli kávéját. Mert a beszélgetőpartner, a német nevű Fidrich Róbert épp arról beszélt, hogy az uniós vezetőket rá kell venni, hogy minden telefon legalább 10 éven keresztül használható legyen. Persze ez nem sikerül könnyen, mert „már voltak kezdeményezések, amelyek a javíthatóságról szóló jogot próbálták érvényesíttetni”, de az uniós szabályozásból épp az okostelefonokat sikerült kihúzni, hallatszott az ige a plüssbirkák mellől.
Aztán jött egy jóságos kisfilm arról, hogy „az éghajlatpolitika jelenleg központi fontosságú az Európai Unió számára, ebben nincsen semmi új”, az európai országok a 70-es évek óta törekednek a szennyezés csökkentésére. 2020-ban az Európai Bizottság véste kőbe a célt, hogy az üvegházhatású gázokat bizony 2030-ig 55 százalékkal kell visszafogni. És a tökéletes uniós döntéshozók random választják ki azt a 800 ”civilt”, akik ajánlást adhattak a törekvésekről, fejenkénti saját tolmáccsal. A műsor vendégét, Kovács Lucát is egy balatoni vízibiciklin érte a felkérő telefon, nem is ő jelentkezett, és nyilván ebbe a műsorba sem az Európai Parlament küldte be.
A Greenpeace energiakampány-felelősét, a német nevű Perger Andrást kérdezték ezután a karbonelnyelésről, ami „nem megoldás”, de ha „bezárjuk a szénerőműveket, gázerőműveket, akkor nem fognak szén-dioxidot kibocsátani, de ennek vannak gazdasági-társadalmi következményei is”, lógott ki megint az uniós farkasmancs a környezetvédelem nagymama-szoknyája alól. És vannak olyan területek, ahol „macerásabb lesz” az átállás, de „energetika terén viszonylag jól haladunk az Európai Unióban” Perger András szerint, „a szénerőművek már mennek ki a rendszerből, (…) politikai elhatározás kell”.
– Milyen konkrét lépéseket tesz az EU a klímaválság ellen? – következett az adás fő kérdése, hát ösztönzik a megújuló energiaforrások fejlesztését, „döntően a nap-, és a szélenergia, ami az Európai Unióban nagyon megy”, jött a válasz.
– Ha a nappal és a széllel nem tudunk megfelelő mennyiségű energiát előállítani, akkor mi történhet? – pedzegette finoman a szemüveges Peller a német energiakrízist.
– A rendszert természetesen fel kell tudni készíteni természetesen mindenre, ha villamos energia-rendszerről beszélünk, arra is, hogy az adott termelőegységek nem termelnek. Legyenek azok szénerőművek, mondjuk befagy a szén, hirtelen nem jön gáz Oroszországból, vagy épp az atomerőműben baleset történik (…) kell lennie tartaléknak – magyarázta a szakértő, akik szerint ezek a gázerőművek, „azokat kell bekapcsolni”, nesze neked klímastratégia, de hosszú távon nem ez a megoldás: „össze kell kötni még jobban a hálózatokat”. Például „amikor Észak-Európában fúj a szél, de Dél-Európában nem süt a nap, akkor az áramot azt át lehessen vezetni a kontinens másik felére, most csak nagyon óvodás szinten, de ilyenre kell gondolni, (…) és a tárolást is meg kell oldani”.
Ez szuperül hangzik, eddig tehát se nincs elegendő energia, se összeköttetés, se energiatárolás. Na mire kérdeznek rá az RTL-szöszik ezek után? Hogy a csúnya fosszilis lobbi mennyire erős, és hogy „akár a népszerűtlenség árán” is meg kell-e hozni bizonyos politikai döntéseket.
– Ha valaki igazán államférfinak kíván mutatkozni, és igyekszik felmérni, merre halad a Föld, sok választása nincsen – csapta le a magas labdát Perger András. Aki szerint „rossz az üzenete”, de technikailag rendben van 400 magánrepülőgéppel eljutni egy klímakonferenciára, persze szigorúan államférfiként. „Sok döntéshozót kell egy helyre hozni, nyilván repülővel fognak menni, Tuvaluból Genfbe eljutni nehéz lesz hajóval meg vasúttal”, de a többiek meg járjanak vasúttal, ha hat óránál rövidebb távról beszélünk, a bezzegsvédek is már önként lemondtak a belföldi repkedésről, ecsetelte. Greta Thunberg lájkolta.
Ekkor megint jött egy nyereményjáték, majd kiderült, hogy Magyarországon 37 százalékkal több energia megy el a háztartások fűtésére, „mint az uniós átlag”, mert szeretjük, ha 25 fok van a panelban, ha dől be a hideg az ablakon, akkor is szeretjük, ha forró a radiátor, ezért aki fázósabb, igyon egy forró teát és öltözzön fel, jött az európai tanács a kímaértetlen magyaroknak.
Mengyán Eszter second hand ruhablogger is véletlenül most vett részt egy EU-s kerekasztal-beszélgetésen a fenntartható divatról, hát ideális vendég volt ő is, annál is inkább, mert ő nem keverte össze Peller Annát és Peller Mariannt, ráadásul 13 hónapig nem vett magának ruhát. Peller Mariann jól el is határozta ennek hallatán, hogy nyilván a 13 hónapot „nem meri bevállalni”, de ország-világ előtt megígérte, hogy 6 hónapig nem vesz majd új rucit. „Ha valami nagyon megtetszik, majd Annát elküldöm”, csacsogta ezután, majd ismét jött a nyereményjáték.
Mert jól hangzik a hajnali dicapriózás, de a a Médiahatóság elemzése szerint 2021 első félévében, egy visszafogottabb hirdetői piacon is a legtöbb hirdetés pontosan az RTL Klub Reggeli műsorához kapcsolódott, 2255 alkalommal sikerült valamit reklámozni, tehát fogyasztásra ösztönözni a nagy klímaaggódás közepette. És „természetesen a teljes stáb” is emlékezhet arra, hogy ugyanezen elemzés alapján az egy adásra jutó termékmegjelenítések megoszlása terén a legtöbb terméket, márkát megjelenítő produkciónak az RTL Klub Az év hotele c. műsora számított, egyetlen adásra 34 darab termékmegjelenítés jutott. Ténylegesen erős bevonódásra pedig szintén az RTL Klub kínálatából a Reggeli c. magazinban és a Kifőzde c. gasztronómiai rovatban egy – micsoda véletlen – német élelmiszerlánc számíthatott.
Mit tesz az RTL Reggeli? Közös nyereményjátékokat csinál az Európai Parlamenttel, és megosztja az EU videóját a klímaküzdelmekről. Peller Anna pedig kenőmargarint reklámoz a Reggeli oldalán: „Néha kaotikusan indul a reggel Peller Annáéknál, főleg, ha kislányuk iskolába megy vagy Annának próbára kell rohannia. Anna a tízórait komoly munkamegosztásban készíti Mikivel, hogy hatékonyan készüljenek el a reggeli rohanásban. Lányuk étkezésénél elsődleges szempont a változatos táplálkozás, ezért a szendvicsekhez az új (…) kenőmargarint használják, amiben a zab selymes íze és a növényi olajok lágy keveréke találkozik.”
Hajrá Németország, hajrá RTL Klub! Fogyassz, szenvedj, gyónj, és oktass ki mindenkit, aki máshogy gondolkozik!
Forrás: drot.info