Merkel szerint Salvininek nincs helye a Néppártban
Angela Merkel német kancellár egy csütörtöki interjúban beszélt arról, hogy a Matteo Salvini vezette Liga és az Európai Néppárt között szerinte nem képzelhető el együttműködés. Az interjú alapján Merkel a kvótákat sem engedte még el.
Merkel a Süddeutsche Zeitung című német lapban közölt interjúban arra a kérdésre, el tudja-e képzelni, hogy közeledés indul el az EPP és a Liga között, röviden így felelt:
Arra a kérdésre, hogy valóban nem lesz semmiféle együttműködés Salvinivel vagy hasonló csoportosulásokkal, kifejtette: nyilvánvaló, hogy az EPP-től nagyon eltérő szemléletű pártokról van szó, ami megmutatkozik például a migrációs politikában.
Elmondta azt is, hogy biztos benne, hogy Manfred Weber nem teszi függővé magát az ilyen pártok szavazataitól (mint a Liga), ha az Európai Bizottság elnöki tisztségének betöltéséről szavaznak az Európai Parlamentben.
A Fidesz EPP-tagságára vonatkozó kérdésre kijelentette: az EPP felállított egy háromtagú testületet a téma tanulmányozására, ami a megfelelő időben meghozza majd döntését.
Arra a kérdésre, hogy az EP-választás után szorgalmaz-e majd új szankciós mechanizmusokat a jobboldali „populista” erők Európai Unió elleni tevékenységével kapcsolatban, kiemelte, hogy teljes mértékben ki kell használni a lisszaboni szerződés által biztosított lehetőségeket.
A terjedelmes interjúban arról is szólt, hogy kezdettől fogva kételkedéssel viszonyult a 2014-es EP-választás alkalmából bevezetett csúcsjelölti intézményhez, de mint mondta: jó tagja vagyok az EPP-nek, amely felvette alapszabályába, hogy csúcsjelöltet állít az EP-választásra – idézi a kancellárt az MTI.
Angela Merkel a többi között a menekültügyről és a migrációról is beszélt, kiemelve, hogy az EU az utóbbi négy évben megtapasztalta a közel-keleti térségben dúló polgárháborúk és terror következményeit, segített bajba került embereken, és ez a téma a következő évtizedekben is végigkíséri. Kifejtette: a döntések hatását csak úgy lehet megfelelően megítélni, ha azt is figyelembe veszik, hogy milyen hatást eredményezett volna a döntéssel ellentétes irányú politika.
Mint mondta: amikor 70 millió menekült sodródik a világban, érthető, hogy az EU-nak közülük bő egymillióval foglalkoznia kell.
Ma már a migrációs politika számos kérdésében konszenzus van, a tagállamok egyetértenek az EU külső határa védelmének ügyében, az Afrika iránti felelősségvállalásban, illetve a terrorizmus elleni küzdelemhez nyújtott segítséget illetően.