Németországnak járó befizetési kedvezményről is tárgyalni kell az Európai Unió (EU) következő, 2021-től érvényes hétéves költségvetésének ügyében – jelentette ki Angela Merkel német kancellár csütörtökön a szövetségi parlamentben (Bundestag) a délután kezdődő brüsszeli EU-csúcson képviselendő német álláspontot ismertető beszédében – írja az MTI.
A nettó befizetők kötelezettségeinek növekedése és a brit uniós tagság megszüntetése (brexit) miatt a következő EU-s költségvetés aránytalanul nagy terhet jelentene Németországnak, ezért „a finanszírozási oldalon a terhek méltányos megosztásáról és Németországnak járó engedményről is tárgyalni kell” – emelte ki Merkel.
A német kancellár a Budestagban az uniós állam- és kormányfők brüsszeli találkozója előtt a német álláspontot ismertető beszédében arról is szólt, hogy hazája számára a „legfőbb prioritások” közé tartozik a jogállamiságnak és az EU-s forrásoknak az Európai Bizottság által javasolt összekapcsolása.
A kancellár a brexittárgyalásokról szólva elmondta: nem értek még célba a brit európai uniós (EU-) tagság rendezett megszüntetéséről folytatott tárgyalások, és nem lehet megjósolni, hogy milyen eredményre vezet az uniós állam- és kormányfők tanácskozása az ügyről.
Jó megoldást találni a brit uniós tagság megszüntetésének ügyében nagyjából ahhoz hasonló feladat, mint „a kör négyszögesítése” – vélekedett Merkel, aki azt is hozzátette, hogy többször tűnt már úgy, hogy közel van a megoldás, de aztán mégsem sikerült megállapodni. Az viszont biztos, hogy az EU nem engedi meg, hogy az Ír-szigeten fizikai határ keletkezzen, ami ismét felszítaná a gyűlöletet és az erőszakot, és az is biztos, hogy nem lehet megkérdőjelezni az uniós belső piac alapelveit. Az utolsó pillanatig tárgyalni kell, és akár egy újabb EU-csúcsot is össze kell hívni, mert az EU-nak és az Egyesült Királyságnak is a rendezett brexit áll az érdekében – jelentette ki Angela Merkel.
A csütörtök délután kezdődő uniós csúcson a napirendi pontok között szerepel Albánia és Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásainak ügye, amellyel kapcsolatban jelezte: nem számít arra, hogy sikerül döntést hozni a tárgyalások megindításáról. Mint mondta, igyekszik majd meggyőzni a tárgyalások megindítását ellenző tagországokat, de az esélyek „nem jók”.
Azonban az egész EU-nak és Németországnak is az az érdeke, hogy a nyugat-balkáni térség hosszú távon betagozódjon a közösségbe – tette hozzá Angela Merkel.
A következő, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság terveiről szólva üdvözölte, hogy volt minisztere „geopolitikai” kitekintésű munkát tervez. Erre nagy szükség van, mert az EU-nak meg kell teremtenie „digitális szuverenitását”, és világszerte érvényes szabályokat, eljárásokat kell meggyökereztetnie más kiemelten fontos ügyekben is, köztük az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a mesterséges intelligencia és az adatok kezelése az új, ötödik generációs (5G) mobil távközlési hálózatokban. Mindezen törekvések alapja, hogy mindig az embert kell a középpontba helyezni – fejtette ki a német kancellár.
Forrás: napi.hu