Megválasztása esetén százszázalékos büntetővámmal sújtaná Donald Trump azokat azt országokat, amelyek a nemzetközi kereskedelemben nem a dollárt használják az egymás közötti elszámolásban, vagy el akarnak térni ettől a gyakorlattól. A republikánus elnökjelölt erről egy Wisconsin államban tartott gyűlésén beszélt a Bloomberg tudósítása szerint, és tegyük hozzá: nem ez volt az első hajmeresztő ötlete a kampányban.
– Ha elhagyod a dollárt, nem üzletelhetsz az Egyesült Államokkal, mert százszázalékos vámot vetünk ki az áruidra – konkrétan ezt mondta most.
Az év elején pedig azzal állt elő, hogy megválasztása esetén 60%-kal vagy még nagyobb mértékben meg fogja emelni az összes Kínából származó áru vámtételét, s hogy jelezze, nem a levegőbe beszél, ezt összekapcsolta az első ciklusa alatt indított amerikai-kínai kereskedelmi háborúval.
Egyébként finoman másoknak is odacsapna, mert ezeken kívül minden amerikai importtermék esetében 10 százalékkal emelné a vámot. Ezektől az intézkedésektől azt várja, hogy felpörgetik az amerikai ipart, az embereket pedig, ha más nem, akkor az áremelkedés rákényszeríti arra, hogy hazait vásároljanak.
Visszatérve a dollár védelmére: Trump elmondása szerint a dollár évek óta ostrom alatt áll. Oroszország és Kína kereskedelme rubelben és jüanban zajlik, Brazília és Kína szintén a jüant és a brazil reált használja, és India is megegyezett az Egyesült Arab Emírségekkel a nemzeti valutában történő elszámolásról.
A dollár nemzetközi kereskedelemben betöltött szerepe valóban csökken egy ideje, és az ukrajnai háború, valamint Trump Kína-politikája felgyorsította ezt a folyamatot. Ezzel együtt csökken a dollár, mint tartalék valuta szerepe is. Miért?
Gondoljatok vissza a befagyasztott orosz vagyon sorsa körüli vitákra. Az USA és az EU már 2022-ben elkezdte keresni a lehetőséget, hogyan nyúlhatnák le a nyugati számlákon pihenő pénzeket. Számos közgazdász, de még az IMF is arra figyelmeztetett, hogy veszélyes precedenst teremt és a nyugati pénzintézetekbe vetett bizalom megrendülését okozhatja, ha ezt a tervet valóra váltják.
Most ott tartunk, hogy egyelőre csak a kamatokat lopták el. De nem ez a lényeg, hanem a bizalom. És a helyzet az, hogy az USA túl sokszor nyúlt a szankciós fegyverhez, amikor nyomást akart gyakorolni egy országra (a gyarmata, az EU pedig egyre lelkesebben követi példát). Nem kizárólag, de ezért is a 2010-es években azok az országok, amelyek vezetése úgy gondolta, előbb-utóbb ők is sorra kerülnek, elkezdtek szépen csendben megszabadulni a dollártól.
Látni kell azt is, hogy az USA tulajdonképpen egy parazita. A szlogen kb. az, hogy dollárban üzletelni biztonságos, mert stabil valuta, a világ legerősebb állama áll mögötte. Viszont a dollár és az amerikai gazdaság stabilitását nem kis mértékben éppen az adja, hogy még Burkina Faso és Szváziföld is egymás között dollárban számol el.
Tehát nagyon leegyszerűsítve lehet bármekkora az Egyesült Államok államadóssága, bármilyen kudarcos a gazdaságpolitika, bármennyire rossz az amerikai külkereskedelmi mérleg, mivel a globális gazdaság ereiben dollár kerig, az USA nem tud csődbe menni.
Más megközelítésben a dollár domináns szerepe lehetővé teszi az USA számára, hogy nagy folyó fizetési mérleghiányt tartson fenn, csökkentse a közvetlen külföldi befektetések vállalati költségeit, és könnyen finanszírozza a globális katonai jelenlétét. Magyarul a dollár az amerikai hegemónia sarokköve, és bizonyos értelemben a hosszú póráz, amellyel szinte láthatatlanul fogva tartja mindazokat, akik a valutáját használják, abban adósodnak el, és abban képeznek tartalékot.
Az amerikai GROW Investment Group vezető közgazdásza, Hoa Hong most a CNBC-nek csak annyit mondott, Trump 100 százalékos büntetővámjával Kína és az USA is rosszul járna.
– Az amerikai dollár egyfajta kiváltság, amit az amerikai gazdaság élvez, és ez egyfajta likviditási adó a világ többi részére, így nem vagyok meglepve ettől a fenyegetésttől – mondta, hozzátéve:
„Mivel a kínai exportszektor rendkívül versenyképes volt, ez volt a globális infláció csökkentésének hajtóereje.”
Vagyis Trump ötlete világviszonylatban is felpörgetheti az inflációt. Ugyanakkor az USA-t nem húzza ki a gödörből, legalábbis rövid távon nem. Szerinte annyi történne, hogy az amerikaiak nem Kínából, hanem Mexikóból és Kanadából kezdenének el mindent is importálni.
Kína viszont azért kerülhet nehéz helyzetbe, mert az exportnövekedés már most is megtorpant, és az ország feldolgozóipara a túlkapacitástól szenved.
Ehhez viszont tegyük hozzá, amit általában az elemzők nem szoktak: ez a túlkapacitás bizonyos szektorokra jellemző, és számos jel utal arra, hogy nem véletlenül. Az elektromobilitás és az akkumulátorgyártás terén például szándékos lehet a túltermelés, Kína ugyanis fél lábon is kibír néhány szűk esztendőt, a versenytársak viszont nem.
Többek között a Goldman Sachsnál is úgy vélik egyébként, hogy az USA-ban Trump büntetővámjai felpörgethetik az inflációt, szerintük ugyanakkor Kína ennek hatására 2 százalékos visszaesést szenvedhet el a GDP-jében. Ez borzasztóan nagy szám, és még nem is a 100 százalékos, hanem csak a 60 százalékos büntetésre vonatkozik.
És, hogy miért foglalkoztunk mégis ezzel? Azért, mert Donald Trumpnak Magyarországon is indokolatlanul nagy rajongótábora van. Sokan hajlamosak valamiféle bölcs vezetőként tekinteni rá, aki jobb hellyé teszi majd a világot, békét és biztonságot hoz, nem szól bele más országok belügyeibe… Pedig valójában ő is csak egy amerikai imperialista. Ráadásul hideg és számító.
A különbség közte és a demokraták között az, hogy más érdekkör áll mögötte – Trump mögött az ipari lobbi, a demokraták mögött a spekuláns tőke, és ebből következik, hogy más a fókusza. A megválasztása esetén a Magyarországra nehezedő politikai nyomás biztosan csökkenni fog, a gazdasági viszont nem feltétlenül.
Sőt, a konnektivitásra épülő magyar külpolitikát, azt az elképzelést, hogy mi majd mindenkivel jóban leszünk és mindenkivel üzletelünk, komolyan veszélyezteti. Nézzük meg, milyen hatással van Németország, a német ipar válsága a magyar gazdaságra! És most képzeljük el, hogy e mellé a ballaszt mellé kapunk egy másikat: egy az eddiginél brutálisabb kereskedelmi háborút Kínával…
Vagy valaki tényleg azt hiszi, hogy Trump nem rángatja majd bele az EU-t és benne minket is az amerikai hegemónia megőrzéséért folytatott küzdelembe? Vegyük észre: a „Tegyük újra naggyá Amerikát!” és a ki nem mondott demokrata jelmondat, a „Tegyük Amerikává az egész világot!” között nincs nagy különbség, illetve egy dolog biztosan közös benne: hogy Amerika áll a középpontjába, a többieknek csak statiszta szerepet osztottak.
bekezdesek.hu