Vlagyimir Putyin orosz elnök mai évzáró sajtótájékoztatóján kombinálja a hagyományos sajtóértekezletek formátumát a „közvetlen vonal” néven ismert telefonhívásokkal, amikor orosz közemberek kérdezhetnek, illetve kérhetnek közvetlen tanácsot az elnöktől.
Az orosz elnök ma ismét az oroszokhoz fordul, és válaszol a média kérdéseire. Idén a Kremlben úgy döntöttek, hogy kombinálják a nagy évzáró sajtótájékoztatót és az államfői „közvetlen vonalat”, amikor közemberek léphetnek kapcsolatba az államfővel.
A „közvetlen vonal” és az éves sajtótájékoztató az orosz elnök nyilvános kommunikációjának régóta fennálló és bevált formái.MINDEGYIK RENDEZVÉNYT KÖZEL KÉT TUCATSZOR RENDEZTÉK MEG.Az első „közvetlen vonalra” 2001-ben került sor, és ugyanebben az évben egy nagyszabású sajtótájékoztatót is tartottak. Aztán volt egy kis szünet, amikor Putyin miniszterelnök volt.
Most, a választások előtti évben úgy döntöttek, összevonják a két formátumot. Vagyis mind a hétköznapi oroszok, mind az orosz és külföldi média akkreditált képviselői kérdezhetnek majd. Eddig egyszer, 2020-ban, a koronavírus-járvány tetőpontján volt ilyen.
„Ez mindig egy nagyon hosszú és tartalmas, különleges jellegű esemény” – mondta a RIA Novosztyinak Dmitrij Peszkov elnöki sajtótitkár.KORÁBBAN TÖBB MINT MÁSFÉL MILLIÓ KÉRDÉS ÉRKEZETT.Az egyik hívás másfél óráig tartott. „Ez egy kiváló szociológiai keresztmetszet annak elemzésére, hogy mely problémákat érzékelik a legélesebben a polgárok” – tette hozzá a Kreml szóvivője.
Az idei eseményre orosz és a külföldi média képviselői egyaránt akkreditáltak. Utóbbi azt bizonyítja, hogy a nyugati bírálatok ellenére Oroszország továbbra is nyitott a párbeszédre a külföldi médiával. Az akkreditált újságírók egy nappal a sajtókonferencia előtt ajándéktárgyakat kaptak.
Az előző „közvetlen vonal” az elnökkel 2021. június 30-án történt, ami 3 óra 40 percig tartott. Az év december 23-án pedig közel négy órás sajtótájékoztatóra is sor került.
2019-ben 4 óra 47 percen keresztül beszélt az elnök, akkor több mint hárommillió kérdés érkezett hozzá. A leghosszabb sajtótájékoztató – 4 óra 40 perc – 2008-ban volt, amikor Putyin több mint száz újságírónak válaszolt.
2014 óta mindkét formátumban központi részt kaptak az ukrán témával kapcsolatos kérdések, emellett a társadalmi problémák és eredmények, a gazdasági mutatók számítanak hagyományos témáknak.
A kérdések többlépcsős kiválasztási folyamaton mennek keresztül. A telefonközpontban a hívásokat az Összoroszországi Népi Front (ONF) önkéntesei és alkalmazottai fogadják. A legégetőbb kérdéseket az elnökhöz utalják, az államfő pedig alaposan tanulmányozza őket. „Mindig nagyon alaposan készül erre az eseményre, maga nézi át a kérdéseket” – hangsúlyozta a Kreml szóvivője.
Különlegesnek számítanak a magánjellegű kérdések, amelyek sokszor lazítják is a rendezvények hangulatát. 2008-ban egy kilencéves burjátországi lány például megkérte Putyint, hogy adjon neki és a húgának egy olyan ruhát, mint Hamupipőkéé. Az elnök végül kirándulást szervezett a gyerekeknek Moszkvába, személyesen fogadta a vendéget, és elrendelte, hogy küldjenek korszerű számítógépeket az iskolájába. A ruhát is természetesen megkapták.
2013-ban egy beregovói község egyik lakosa panaszkodott, hogy nem tud időpontot egyeztetni a helyi polgármesterrel. „Itt van egy disznó” – válaszolta Putyin, és a nőt a főügyészhez irányította.
Két évvel később az elnököt kérték fel a családi problémák megoldására: a férj nem akart kutyát venni a feleségének. Az államfő felidézte: a házi kedvencek erősítik a családot. Végül a pár végül vásárolt egy kiskutyát.
Megfigyelők arra számítanak, hogy a kombinált „közvetlen vonal” és sajtótájékoztató fő eseménye az elnök hivatalos bejelentése lesz a márciusi választásokon való részvételről. Peszkov a beérkező kérdésekről szólva megjegyezte: „Sokan felszólítják Putyint, hogy induljon és folytassa az államfői munkát.” Az elnök egy hete már egyértelműen azt mondta, hogy elindul a választáson, de nagy nyilvánosság előtt csak várhatóan most jelenti be ugyanezt.
Forrás: origo