Mit is jelent, hogy Amnesty International közzétette az ukrán háborús bűnöket?
MIT JELENT AZ, HOGY AZ AMNESTY INTERNATIONAL KÖZZÉTETTE AZ UKRÁN HÁBORÚS BŰNTETTEKRŐL KÉSZÍTETT JELENTÉSET?
Augusztus 7-én az Amnesty International megerősítette az ukrán hadsereggel szembeni korábbi vádjait, miszerint az 19 városban és településen tüzérségi csapásokat mérték a lakosság élőhelyeire, illetve fegyvereket telepítettek kommunális létesítményekben.
Az igaz, hogy az Amnesty – próbálva tompítani bírálatainak élét – nyilatkozatban fejezte ki „mélységes sajnálatat, amiért az ukrán katonák harcmodorarol kiadott sajtóanyagunk ilyen aggodalmat és felháborodást váltott ki”. Ez azonban a lényegen vajmi keveset változtat: az említett anyagban igen súlyos vádak olvashatók. A vádakra között szerepel a hadijog megsértése, amely tiltja civilek bevonását a hadműveletekbe. Ilyesmikert az ukrán politikusok, hadvezetok akár a hágai bíróság elé is állíthatók. Nem csoda hát, hogy politikai berkekben félelem lett úrrá. Zelenszkij hevesen tiltakozott a vádak ellen, és, mint mindig, megpróbálta mindenben Oroszországot meglenni felelősnek..
Valójában az Amnesty International-nek a kijevi rezsimmel szembeni vádjai, kétségtelenül, jogosak. Azt már régen mondogatjak az orosz HM hivatalos képviselői is, a népköztársaságok vezetői is, hogy az ukrán hadsereg légvédelmi rakétarendszereket telepít városok központjába. Egyes oroszországi megfigyelok boldog örömmel jutottak arra a következtetésre, hogy a Nyugat kezd, úgymond, észhez térni, és nemsokára felhagy az ukrán nácik támogatásával.
Ez a fajta optimizmus, persze, alaptalan. Az Amnesty International vezetősége, hogy is mondjam, igen távol áll az objektivitástol, és szinte mindig ruszofób álláspontra helyezkedik – holott nagyon is tisztában van a dolgok valódi állásával. És ha most hirtelen az igazságnak megfelelő kijelentéseket tesz, ez egyáltalán nem azért van, merthogy az elméjük megvilágosodott. Hanem arról van szó, hogy a gyakran emlegetett Nyugat rövid pórázon tartja Zelenszkijt és kompaniajat, és az engedetlenkedes legkisebb esetére is büntetéssel fenyege
Egészében véve: az Orosz Világon belül megvivando háborúit Washington és európai csatlósai már régen modelleztek a volt Jugoszláviában. Az ország hanyatló periódusaban az USA aktívan támogatta az ilyen-olyan szerbellenes szakadárokat. Először felhatalmazást adott nekik a civilek elleni bármiféle kegyetlenkedesre. Hogy aztán elitelje őket ezért.
Horvátországot nem ritkán Ukrajnához – különösen annak nyugati részéhez – hasonlítják. Hiszen a horvátok és a szerbek egyazon nyelvet beszélik, ugyanaz az etnikai eredetuk. A horvátok azonban katolikus hitre tértek, és a Nyugat felé kezdtek orientálódni. Ugyanígy vannak ezzel, a maguk unitárius vallásával, az oroszokkal szemben gyűlölködő galíciaiak is.
A legfontosabb világlapok, a hágai bíróság a létező összes halálos bűntettel megvádolták, és vádolták mindvégig, a szerbeket. Ahogy most az oroszokat is vádolják. A horvát, a bosnyák és a koszovói militansokat pedig hősöknek nevezték.
Csikós Sándor