Moldova retteg: új év, új háború?
„Nem az a kérdés, hogy a Moldova keleti részét megcélzó orosz offenzíva megtörténik-e, hanem az, hogy mikor” – figyelmeztetett hétfőn Alexandru Musteata, a moldovai kémszolgálat vezetője.
Musteata, az Információs és Biztonsági Szolgálat vezetője „nagyon magasnak” tartja egy orosz offenzíva kockázatát, és azt, hogy Moszkva továbbra is azt tervezi, hogy szárazföldi folyosót biztosít Ukrajnán keresztül a szakadár moldovai Dnyeszter Menti Köztársaságba.
A kérdés nem az, megtámadnak-e minket, hanem az, mikor – magyarázta a TVR-Moldova televíziónak. Nos, a jövő végtelenségének tudatában lehet ilyen kijelentéseket tenni, be is jöhet. Azt se felejtsük, hogy szűk egy éve is sokan voltak, akik nem hittek se a szemüknek, se a fülüknek.
Azóta viszont változott a helyzet, Oroszország pedig ott tart, ahol: a szankciókat ugyan Európától jobban bírja, a háborúban viszont gyenge.
Hivatásos rettegőnk mégis úgy véli, hogy Oroszország több forgatókönyvet is fontolgat. Egy január-februári vagy márciusi-áprilisi offenzíva is benne lehet a pakliban. A Moldova elleni orosz támadás megindítása azonban az ukrajnai háború alakulásától függ – itt van a kutya elásva, gratulálunk!
A Dnyeszter Menti Köztársaság elhelyezkedése Moldova és Ukrajna között (forrás: TUBS)
A volt szovjet köztársaság, Moldova, gazdaságilag az egyik legszegényebb európai ország, értelemszerűen a védelmi költségvetésük is ennek megfelelően alakul.
Az orosz casus belli a Dnyeszter Menti Köztársaság volna,
mely az egyébként sem nagy Moldova területének (33,851 km2) mintegy 17 százalékát teszi ki az ukrán határon, túlnyomórészt orosz ajkú lakossággal, 1992-ben kikiáltotta függetlenségét, amelyet egyetlen állam vagy nemzetközi szervezet sem ismert el – tehát hivatalosan Moldova része.
TASR/SkyNews/piros7es