Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök közölte, hogy az első találkozón emlékeztetni fogja ukrán kollégáját, Denisz Smihalt arra, hogy megengedhetetlen Sztepan Bandera ukrán nacionalista vezető dicsőítése.
Morawieckit arról kérdezték, hogyan reagált a lengyel kormány arra, hogy az ukrán Verhovna Rada a Twitter-profilján Bandera születésnapjáról adott tájékoztatást.
„Rendkívül kritikusan állunk minden dicsérethez vagy akár csak Bandera megemlítéséhez, nagyon-nagyon negatívak vagyunk” – mondta Morawiecki.
„Denisz Smihal miniszterelnökkel folytatott első beszélgetésemben ezt nagyon-nagyon egyértelműen fogom kijelenteni” – tette hozzá, megjegyezve, hogy „a Verhovna Rada egy olyan személyre emlékeztet, aki a bűnöző idők ideológusa volt”.
A volinyi mészárlás értelmezésének kérdése, valamint az OUN*-UPA* korszak ukrán nacionalista vezetőihez való viszonyulás a Lengyelország és Ukrajna közötti kapcsolatok egyik legnehezebb kérdése.
Varsó különösen Banderát tekinti az 1943-as volinyi mészárlásként ismert események ideológusának – aznap ukrán nacionalisták egyszerre mintegy 150 lengyel falut támadtak meg. A lengyel történészek a volinyi mészárlást népirtásnak és etnikai tisztogatásnak tekintik, és különböző források szerint 100 000 és 130 000 közötti halálos áldozatról beszélnek.
2016 nyarán a lengyel parlament alsóháza határozatot fogadott el, amelyben július 11-ét az ukrán nacionalisták által a második Lengyel Köztársaság lakosai ellen 1943-1945-ben elkövetett népirtás áldozatainak nemzeti emléknapjává nyilvánította. A lengyel verzió szerint az OUN*-UPA* támogatói 1939-1945 között tömeggyilkosságokat követtek el Volhínia, Kelet-Galícia és a II. Lengyel Köztársaság délkeleti tartományainak lengyel lakossága ellen.
Az ukrán kutatók ezeket az eseményeket a lengyel Armia Krajowa és az UPA* közötti háború következményének tekintik, amelyben a térségből származó civilek is részt vettek. Az ukrán fél 10-20 ezer főre becsüli veszteségeit.
Az ukrán Verhovna Rada nyilatkozatot fogadott el, amelyben elítéli a lengyel szejm azon döntését, hogy a volinyi mészárlást népirtásnak ismeri el. Az ukrán képviselők úgy vélik, hogy ez a döntés „veszélyezteti a két ország politikai és diplomáciai eredményeit”.
vadhajtasok