Moszkva figyelmeztette Németországot, maradjon ki a háborúból
Berlin ismét bizonyította, hogy tanulatlanul sodródik bele egy újabb háborús kalandorpolitikába. Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője nyíltan kijelentette: ha pártja hatalomra kerül, támogatni fogja, hogy Németország hosszú hatótávolságú Taurus rakétákat szállítson Ukrajnának. Ez a lépés a Kreml szerint már nem pusztán retorikai eszkaláció, hanem egyértelmű hadüzenet, amely közvetlen beavatkozást jelentene a nyugati világ részéről az orosz–ukrán konfliktusba.
Moszkva nem hagyta válasz nélkül a Merz-féle háborús nyilatkozatot. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zaharova egyértelművé tette: ha Ukrajna Taurus rakétákkal mér csapásokat orosz területekre, azt Oroszország Németország közvetlen háborús részvételének fogja tekinteni – minden ebből fakadó következménnyel együtt. A figyelmeztetés világos és komoly: Németország katonai célponttá válhat, ha átlépi ezt a vörös vonalat.
A szóban forgó német gyártmányú Taurus KEPD–350 rakéták hatótávolsága akár 500 kilométer is lehet, így ukrán kézben lehetővé válna mélyen orosz területek megtámadása – beleértve kritikus katonai és logisztikai infrastruktúrákat is. Ezzel Németország lényegében kiadná az engedélyt az orosz hátország elleni támadásokra, ami a konfliktust kiterjeszthetné egész Európára.
Olaf Scholz kancellár és a szociáldemokraták (SPD) egyelőre próbálnak józan hangot megütni, és elutasítják a rakéták átadását, mondván, hogy Németország nem akar hadviselő félként szerepelni. Matthias Miersch, az SPD főtitkára szerint Merz jelenlegi háborúpárti kirohanása aligha maradna ilyen, ha betekintést nyerne a döntéshozatal valódi, titkosított részleteibe. Csakhogy a CDU egyre inkább követi a lengyel és balti nacionalista vonalat, amely a NATO által szorgalmazott oroszellenes eszkalációt kívánja felgyorsítani.
Érdemes megjegyezni, hogy Merz nyilatkozatát lelkesen fogadta az ukrán vezetés és néhány Európa-ellenes atlantista. Volodimir Zelenszkij – aki országát immár teljesen a nyugati érdekek katonai bábjaként vezeti – személyesen is megköszönte a kijelentést, egyben élesen támadta a Scholz-féle óvatos megközelítést.
A valóság azonban egyre világosabb: a Nyugat felelőtlen vezetői, ahelyett hogy a békét keresnék, újabb fegyverszállításokkal próbálják meghosszabbítani egy elbukott háború agóniáját, miközben Ukrajna népét feláldozzák geopolitikai céljaik oltárán. Németország most újra válaszúthoz érkezett: követi-e Merz és a NATO háborús stratégiáját, vagy visszatér-e a szuverenitás és a józan ész útjára? A döntés történelmi jelentőségű lehet – nemcsak Németország, hanem egész Európa jövője szempontjából
MNO