Elég hamar eljött a Momentum elnökénél az úgynevezett burnout-szindróma, legalábbis, ami a politikát illeti, hiszen miután végre ő is maga mögött tudhat egy kétharmados többséget (legalábbis, ami a távozását sürgetők arányát illeti), úgy döntött, lemond a pártelnöki posztról. Ám mielőtt fájdalmas búcsút vennénk Fegyőrtől, emlékezzünk meg arról, hogy mennyi mindent „köszönhetünk” neki, a tej árának lenyomásától a napelemek atommá minősítésén át az elektromosrollerek szakszerű mosdatásáig.
A Momentum első embereként ismerhettük meg öt évvel ezelőtt a most harminckét éves Fekete-Győr Andrást, akit a politikai karrierje legelején nagyon szerettek volna a fiatal Orbán Viktorhoz hasonlítani, de hamar kiderült, hogy a két politikus legfeljebb abban hasonlít, hogy fiatalon a miniszterelnöknek is volt szakálla és hasonló korban kezdett el aktívan politizálni. Továbbá Fekete-Győr András is jogász végzettségű, 2015-ben végzett az ELTE jogi karán, 2013-ban viszont már gyakornok volt Párizsban, a Nemzetközi Kereskedelmi Kamaránál.
Ez azért is érdekes, mert Fegyőrnek van valami különös vonzalma a franciák felé, hiszen amikor pártjával megfúrták a magyar olimpiarendezés lehetőségét, amibe mindent beleadtak – és már akkor összefogtak a baloldali pártokkal, csak nehogy egyszer Magyarországnak is jó legyen –, kiderült, hogy a pártelnöknek a barátnője is francia származású, majd többször is látogatást tettek párttársaival a francia elnöknél, Emmanuel Macronnál.
Azt is mondta, hogy Franciaországban jött rá arra, hogy le kell váltani a magyar kormányt és ezért jött haza. Ez a terve szemmel láthatóan nem sikerült, de azért a hazai olimpia élményét ügyesen elvette tőlünk.
A Momentum az olimpiaellenességével robbant be a köztudatba. Aláírásgyűjtést indítottak, NOlimpia címszóval – most ezt magyarázták, pusztán egy népszavazást indítottak volna meg.
A magyarellenes politika azonban később is felütötte a fejét, hiszen 2019-ben a magyar párt helyett a román pártnak kampányolt a román elnökválasztáson Fekete-Győr, amit azzal magyarázott, hogy az ő testvérpártjuk az USR–PLUS. Arról is beszélt akkoriban, hogy ő és családja is korábban Fidesz-szavazó volt, de kiábrándultak, a családi asztalnál pedig „szitokszó” volt az SZDSZ. Nagy csalódás lehetett ezek szerint a családnak, amikor Fegyőr beleásta magát a politikába, hiszen nagyon hasonló irányba vitte a pártot, mint amilyen az SZDSZ is volt – sokszor csak utódpártként emlegették a Momentumot.
Ha már család: említsük meg, hogy Fekete-Győr nagyapja Heves megye tanácselnöke volt a Kádár-rendszerben – szóval nagy úr. Aztán az elvtársak lebuktatták, mert holmi pitiáner korrupciós ügybe keveredett. Bukás lett a vége: Budapestre került a nagyapa, a mezőgazdasági minisztériumba.
Annak ellenére, hogy nem volt túl hosszú a magyar politikában a vezető (?) szerepe, sok emlékezetes pillanatot hagyott a háta mögött Fegyőr. 2017-ben például már akkorára nőtt az önbizalma, hogy az önbíráskodás határait súrolta, amikor besétált az Origo szerkesztőségébe és az egyik újságírót abuzálta verbálisan.
Egy évvel később pedig füstgránátot dobott – saját bevallása szerint: ejtett – 2018 telén a parlament előtti ellenzéki tüntetésen a rendőrök felé, amit elmondása szerint nem bánt meg. Ezért viszont a bíróság elé került.
Az átláthatóságot hirdető pártnak az Állami Számvevőszékkel is meggyűlt a bajuk, hiszen a 2018-as kampányköltéseik nem voltak átláthatóak, ötszázmillió forinttal nem tudtak elszámolni. A pénzzel, mint kiderült, korábban sem tudtak bánni, ugyanis egy kiszivárgott dokumentum szerint nagy balhé volt abból, hogy a párttá alakulásuk előtt nem sokkal „elbulizták” a pénzüket. Az anyagiak viszont úgy tűnik, különösebben sosem érdekelték a jólétben felnőtt fiatalt, hiszen azt sem tudta korábban, hogy mennyibe kerül egy liter tej. Később ezt azzal magyarázta, hogy inkább kefírt eszik, ez azért van. Viszont azt is megtudhattuk, Fekete-Győr Andrástól, hogy egy atomerőmű-ország vagyunk, ugyanis szerinte a napelem atomerőmű. Professzionalizmusáról az is árulkodik, hogy nemrég ő maga ismerte be: egy elektromos rollert a zuhany alá tett, hogy lemossa, mert piszkos volt.
Összességében tehát nagy űr lesz a jövőben most, hogy a Momentum elnöke távozott posztjáról, bár az Indexnek a hó elején még azt mondta, hogy gyáva lenne, ha személyes kudarca miatt lemondana.
Forrás: Pesti Srácok