Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójából olyan hangok szűrődnek ki, amelyek szerint az év végéig el kellene dönteni, hogy a Fidesz tagja maradjon-e a pártcsaládnak vagy sem.
Ha Donald Tusk, az Európai Tanács jelenlegi elnöke, volt lengyel kormányfő lesz az Európai Néppárt (EPP) elnöke, akkor alighanem kemény vitát kezdeményez Orbán Viktor miniszterelnökkel a jogállamiság magyarországi csorbításáról – idézi a Népszava a brit Guardianban megjelent információt. Ha ő lesz a befutó az EPP zágrábi kongresszusának elnökválasztásán, akkor rá hárul a feladat, hogy mi legyen a Fidesszel, amelynek felfüggesztették a tagságát a pártcsaládban. A magyar kormánypárt jelenleg nem gyakorolhatja jogait a Néppártban, mert a párcsalád többsége úgy látja, hogy Magyarországon csorbul a jog uralma, korlátozzák az ügyészség, a bíróságok, a civil szervezetek és a sajtó szabad működését.
Tusk egyik legnehezebb teendője az lesz új tisztségében, hogy döntsön a Bölcsek tanácsának jelentéséről – ezt a tekintélyes politikusokból álló, háromtagú bizottságot bízták meg, hogy tekintse át a jogállamiság helyzetét Magyarországon.
Eközben Petri Sarvamaa, az egyik olyan finn EP-képviselő, aki tavasszal kezdeményezte a magyar párt tagságának felfüggesztését, úgy nyilatkozott: nem jó az, hogy változatlanul napirenden van a magyar kérdés. Szerinte az év végéig dűlőre kell jutni az ügyben, hogy maradjon-e vagy menjen a Fidesz, mert ha a bizonytalan helyzet átnyúlik 2020-ra, akkor megint kikezdi a pártcsalád hitelét.
Tusk az Európai Tanács élén nem rejtegette aggályait a magyar és a lengyel demokrácia csorbításával kapcsolatban.
Forrás: napi.hu