Európa

Nagy fordulat jöhet az osztrákoknál holnap

Hirdetés

Előrehozott választásokat tartanak vasárnap Ausztriában.

A néppártiak győzelme borítékolható, kérdés azonban, kikkel fognak kormányozni.

Finisébe ért az osztrák kampány: vasárnap tartják meg az előrehozott parlamenti (Nationalrat) választásokat. A mostani voksolás előzménye, hogy röviddel a májusi európai parlamenti választás előtt Heinz-Christian Strache szabadságpárti (FPÖ-s) alkancellárra nézve kompromittáló felvételek jelentek meg a német sajtóban, a politikus pedig lemondott tisztségeiről. Sebastian Kurz néppárti (ÖVP-s) kancellár arról próbálta meggyőzni partnereit, hogy mondassák le Herbert Kicklt, a szigorú migrációs politikájáról ismert szabadságpárti belügyminisztert, ám az FPÖ ebbe nem ment bele, inkább minden tárcavezetőjét visszahívta. Kurz a választás után elvesztette a bizalmi szavazást a parlamentben, az államfő pedig előrehozott választásokat írt ki, valamint felállított egy ügyvivő kormányt Brigitte Bierlein alkotmánybíró vezetésével. A kabinet egyébként visszavont több, a migrációt visszaszorító FPÖ-s intézkedést is.

A felmérések alapján Kurz maga­biztosan vezet. Norbert Hofer, az FPÖ új elnöke és listavezetője Kickllel közösen azzal kampányol az elmúlt hetekben, hogy az „FPÖ nélkül Kurz balra billen”. A szabadságpártiak magyarázata szerint azt már előre lehet tudni, hogyan fogják hívni Ausztria következő kancellárját, a tét az, milyen politikát fog folytatni. Már a nyár elején, amikor Kurz Kickl távozását követelte, FPÖ-s körökben arról beszéltek, hogy a néppárti politikus a Werner Kogler vezette Zöldekkel közös kormányzásnak akar megágyazni. Az FPÖ legutóbbi, közösségi oldalakon terjedő reklámja például a Zöldek kormányrakerülésének veszé­lyeire figyelmeztet. A videóban például nyelvi rendőrség visz el egy nőt, aki cigánypecsenyét rendel az étteremben, egy magas gyógyszerárak miatt panaszkodó osztrák pedig annak lesz tanúja, hogy egy bevándorló receptre kap marihuánát és nyomban el is szívja a parkban.

Erőviszonyok a felmérések szerint

Hirdetés
Erőviszonyok a felmérések szerint
Fotó: Hajek/Neuwal.com

A többséghez a Zöldek mellett szükség lehet a Beate Meinl-Reisinger által vezetett liberális NEOS-ra is. A parlamentbe egyébként a már említett pártok mellett a felmérések alapján még a szociáldemokraták jutnak be, a volt zöldpárti Peter Pilz által alapított, és jelenleg Maria Stern által vezetett Most (Jetzt) nem közelíti meg a négy százalékos küszöböt. Kurz egyébként a napokban arra figyelmeztette a néppárti szavazókat, hogy ha a baloldal kicsit is jobban szerepel, mint az EP-választáson, lehetővé válik egy szociáldemokrata-NEOS-zöldpárti koalíció.

A különböző választási vitákban és interjúkban Kurzot többször is kérdezték arról, kivel akar együtt kormányozni, és rendszerint azt mondta, nem zár ki egyelőre egyetlen lehetőséget sem. Nem utasította el tehát az FPÖ-t sem, viszont többször is úgy fogalmazott, nem tudja elképzelni az együttműködést Kickllel. Hofer viszont kijelentette, ragaszkodnak a volt belügyminiszterhez.

A Puls4 csatorna eheti vitaműsorában – a sajtó szerint – Kurz és Hofer remekül kijöttek egymással, sok dologban egyetértettek. Mindkettejüknek heves vitái voltak viszont a szociáldemokrata SPÖ listavezetőjével, Pamela Rendi-Wagnerrel.

A bevándorlás fontos téma volt ebben a kampányban is. Hofer éppen a héten szólalt fel amellett, hogy az időleges védelemre jogosultak esetében már két év után felül kellene vizsgálni, visszatérhetnek-e már a hazájukba. Bár az FPÖ kampánya szerint ők jelentik a garanciát a szigorú migrációs politikára, Kurz is a bevándorlás korlátozása mellett érvelt. A volt kancellár burkoltan bírálta a máltai migrációs megállapodást, és azokat a politikusokat, akik a külső határok védelme helyett ismét az elosztásról beszélnek.

Forrás: Magyar Hírlap

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!