Hét római kormánytag felelősségét vizsgálják a koronavírus-járvány többek szerint helytelen kezelésében. A jobbközép ellenzék kétszínűséggel vádolja a kormányerőket, lemondásokat akar látni.
Előnyomozás indult múlt héten az olasz miniszterelnök, Giuseppe Conte és a kormány további hat minisztere ellen. A Demokrata Párt (PD) és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) koalíciós kormányának tagjait az egészségügyi vészhelyzet helytelen kezelése miatt állítanák bíróság elé az állampolgárok és civil szervezetek.
Alfonso Bonafede igazságügyi, Luigi Di Maio külügy-, Roberto Gualtieri gazdasági, Lorenzo Guerini védelmi, Luciana Lamorgese belügy- és Roberto Speranza egészségügyi miniszter érintett. Conte miniszterelnök és a hat miniszter teljes együttműködésükről biztosították az ügyészséget.
Az előnyomozás az ország területén történt feljelentéseket tartalmazza. A vádak között szerepel a közegészség elleni bűncselekmény, gondatlanságból elkövetett emberölés, hivatallal való visszaélés, az alkotmányos rend megszegése.
Az jobbközép ellenzéki koalíció vezetői Conte és a hat miniszter lemondását követelik. Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) párt elnöke következetes politikára és felelősségvállalásra szólította fel a két frakció minisztereit.
„Az M5S tagjai a múltban úgy vélekedtek, hogy akár egy előnyomozás elindítása is azonnali lemondásra kötelez egy politikust. Ki tudja, hogy megteszik-e? Biztosan nem. Már világos mindenki számára, hogy az M5S tagjai mindig az adott pillanat politikai érdekei szerint alakulnak” – jegyezte meg a Facebook-oldalán Meloni.
„A PD, amely három alkalommal szavazott a felsőházban a volt belügyminiszter, Matteo Salvini bíróság elé állítása mellett, meglátjuk, hogy következetesen követeli-e Conte és a miniszterek esetében is az igazságszolgáltatást. Nem teszi, mivel mindannyian jól tudjuk, hogy a baloldal csak a jobboldal megtámadására szorgalmazza a bíróságok alkalmazását” – tette hozzá.
Matteo Salvini, a bevándorlásellenes Liga elnöke Toscanában folytatott kampánykörútján úgy nyilatkozott az újságíróknak, hogy Conte letartóztatást érdemelne, amennyiben valósnak bizonyul a tudományos bizottság nyilatkozata, miszerint a miniszterelnök nem zárta le a vörös zónákat, amikor meg kellett volna tennie.
Forrás: Magyar Hírlap