Nagyot változik az élet csütörtöktől
A koronavírus elleni küzdelem mellett is meglepően sok jogszabály változik meg július elsejétől. Így csütörtöktől változnak a nyugdíjszabályok, újabb önkormányzati bevételeket terel el az állam, új vezért kap a NAV. Sokakat érint, hogy új korszak kezdődik a csomagküldésben, valamint egy csapásra eltűnik vagy megdrágul sok műanyag termék.
Miközben szinte az egész ország azt találgatja, hogy mikor oltják be az öt és félmilliomodik magyart a koronavírus ellen valamelyik oltással, és jön a jelenleg érvényes korlátozások enyhítésnek következő lépcsőfoka (ezek közül a leglátványosabb, hogy a belső terekben megszűnik a kötelező maszkhasználat és védettségi igazolvány sem kell a szállodákban, éttermekben, fürdőkben és a strandokra), az már biztos, hogy július első napjától – azaz csütörtöktől – jó néhány más, sok ember életét érintő jogszabály is változik.
Július 1-jétől az európai uniós zöld útlevél Magyarországon is hatályba lép. A zöld útlevél papíralapon a kormányablakokban lesz igényelhető, elektronikusan pedig az ügyfélkapun keresztül. A kártya három okból állítható majd ki: a betegségen való átesettség, negatív PCR-teszt és védőoltás megléte, ezért lesz 3 QR-kód ezeken az igazolványokon.
A látogatási tilalommal érintett intézmények közül utolsóként a magyar börtönökben is megszűnik csütörtöktől a tiltás: 16 hónapos elzártság után ismét fogadhatnak látogatókat a magyar fogvatartottak. A ezt követően is szigorú szabályok vonatkoznak. Minden fogvatartottat havonta egyszer 30 percig látogathat meg egy hozzátartozója, a látogató csak olyan felnőttkorú lehet, aki rendelkezik védettségi igazolvánnyal.
A szomszédos országok határ mentén lakói számára is elérhető csütörtöktől a koronavírus elleni védőoltás Magyarországon. A felajánlás a szomszédos országok meghatározott – a magyar határral szomszédos – közigazgatási egységeinek szól. Az oltásra az ott élő 18 év feletti magyar és nem állampolgárok is jogosultak, akik kijelölt határátkelőhelyeken léphetnek majd be az országba és kijelölt oltópontokon vehetik majd fel az oltást júliustól. Regisztrációjuk az oltóponton fog történni.
Július 1-jétől több szabály is módosul a nyugellátással, adategyeztetéssel, illetve korhatár előtti ellátással kapcsolatban. Többek között ezentúl a végleges határozat közlésétől számított 15 napon belül vissza lehet vonni a nyugdíjigényt; valamint a nyugdíjbiztosítási hatósági adategyeztetési eljárást lezáró határozatoknál ugyanolyan módosítási lehetőségek nyílnak meg, mint amilyenek az ellátást megállapító határozatokra vonatkoznak; továbbá a brexit ellenére a nyugdíjak változatlanul folyósíthatók az Egyesült Királyságba is. Csütörtöktől minden nyugdíjbiztosítási eljárás illetékmentessé válik. Emellett apró tételekben módosulnak a nyugdíj alapját képező életpálya átlagkereset számításának feltételei is.
Holnaptól könnyebbé válik a belépés a magáncsőd intézményébe, így a jövőben az adósnál környezettanulmányt nem kell végezni sem a bíróságon kívüli, sem pedig a bírósági adósságrendezési eljárásban. Eddig az adós vagyonának 100 százalékát kellett elérnie a tartozásnak ahhoz, hogy magáncsőd intézménye alkalmazható legyen, ezt a változtatás 80 százalékra csökkenti. A bíróságon kívüli adósságrendezési eljárás esetén csökken az adós által a főhitelező részére fizetendő költségátalány összege. Szintén csökken az eljárás időszaka alatt fizetendő minimális törlesztő részlet, ugyanakkor növekszik az adós mindennapi megélhetési költségeire fordítható összeg. A jogszabály 2015-ös elfogadása óta csupán bő kétezer csődvédelmi eljárás indult.
Júliustól 250 ezer forintos felügyeleti illetéket kell fizetni a cégbíróság által lefolytatott kényszertörlési eljárásért. Az illetéket a kényszertörlési eljárás kezdő napján a cégjegyzékbe bejegyzett tagok és a vezető tisztségviselő egyetemlegesen viselik. Ha viszont a cég képes a törvényes működésének helyreállítására, és megszüntetik a kényszertörlési eljárást, akkor alacsonyabb – 50 ezer forintos – illeték terheli. Az indoklás szerint manapság sokan nem tesznek lépést cégük felszámolására, úgy gondolják, hogy az állam megteszi ezt helyettük.
Július első napjától a kisgyermekkel otthon lévő szülők, önkéntes alapon szövetkezetet alakíthatnak. Az új szabályok alapján a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetében – az iskolaszövetkezethez és a közérdekű nyugdíjas szövetkezethez hasonlóan – a szolgáltatás igénybe vevője fizeti az általános forgalmi adót (áfa). Az új típusú szövetkezetnek nem kell szakképzési hozzájárulást fizetnie, valamint mentesül a szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetési kötelezettség alól is. Az indoklás szerint az új típusú szövetkezet segítheti a többgyermekes anyák részvételét a foglalkoztatásban.
Forrás: napi.hu