Tech

Néhány hónapja már megjósolták: az amazonasi tűzvész miatt törhet ki a harmadik világháború

Hirdetés

Néhány hónappal ezelőtt napvilágot látott egy akkor összeesküvés elméletnek titulált tanulmány, ami mára már valósággá vált.

A szakemberek egy olyan jelenséggel foglalkoztak, melyet erősen elhanyagoltunk, pedig nem kellene.

Mindennek a kulcsa a transpirációs párolgás: végső soron ez lesz az elkövetkező nagy háború mozgatórugója – állítják szakértők.

Lényegében arról van szó, hogy a fák felveszik a vizet a földből, majd a leveleiken keresztül elpárologtatják azt, méghozzá döbbenetesen sokat. A becslések alapján nagyjából 200 köbkilométernyi vizet minden egyes nap. Ez pedig a légkörbe jutva esőként jelentkezik, vagyis megvalósul a körforgás.

De hogy jön ehhez az erdőirtás és a más országok érdeke? Miért ne tehetne meg Brazília azt az erdőségeivel, amit csak akar?

Hirdetés

A tanulmány arra a nagyon fontos részletre mutat rá, hogy az egyes kiterjed erdőségekből felszálló pára nem azon a területen csapódik vissza, ahol az erdő áll. A levegőben „folyókként” tovább haladó páratömegek több száz kilométerrel arrébb hozzák meg a várva várt csapadékot.

Így tehát Amazónia az USA számára kiemelten fontos, az európai erdőségek Kínának, a kongói őserdő Etiópiának – hiszen esőkészleteik 30-40%-a innen ered. Ez azt jelenti, hogy minél beljebb helyezkedik el egy adott terület a szárazföldön, annál több kört tesz meg a víz, míg végre eljut oda. A part menti erdőkből beljebb hullik csapadék, az itteni erdőkből párolgó víz még beljebb jut és ott lesz belőle eső.

Ez pedig logikusan azt is jelenti, hogy Etiópiának nagyon is sok köze van a kongói őserdőkhöz, hiszen mezőgazdaságának léte nagyban függ az ottani fáktól, ahogyan az USA élelmezése Amazóniától.

De ilyen alapon tulajdonképpen a távolabbi területek is jogot formálhatnak az erdőségek megtartására, hiszen csapadékuk ettől is függ.

Vagyis a fák kiirtása nem csak egy adott ország, vagy a terület tulajdonosának magánügye, hanem az egész bolygót, és annak csapadékeloszlását érintő közügy!

Hirdetés

Végső soron a geopolitikai elemzők szerint a harmadik világháború könnyen lehet, hogy a világ erdői miatt fognak kirobbanni, egész pontosan az erdőirtások miatt.

Az egész világot felbosszantotta Bolsonaro, aki a politikája részeként taglalta, hogyha kell – márpedig kell – akkor egy hatalmas erdőirtásba fog kezdeni.

A Quartz szerint Jair Bolsonaro brazil elnök megveti az erdők védelmét. Az Amazonasban élő őslakosok által védett területeket a bárányhimlőhöz hasonlította, és megígérte, hogy egy ilyen négyzetcentiméternyi védett terület sem fog maradni.

Bolsonaro azt is megígérte, hogy leállítja Brazília környezetvédelmi minisztériumát annak érdekében, hogy azt a mezőgazdasági minisztériummal kapcsolja össze. A Guartz megjegyezte, hogy sokan úgy hagyják jóvá az elnök megválasztását, hogy illegális fakitermelőket ösztönöznek a védett erdők további pusztítására.

Ez pedig beláthatatlan világkatasztrófát idézhet elő, amit a világ országai nem hagyhatnak.  És nyugodtak lehetünk benne, hogy nem is fognak hagyni. Ennek azonban borzalmas ára lesz, és sokak szerint kirobbanthatja a harmadik világháborút.

Hirdetés
Hirdetés

Az emberiség történetében pedig ez lehet az első olyan háború, amit egy alapvetően jó ügyért robbantanak ki, hiszen az erdők megmaradása mindannyiunk érdeke.

A sors iróniája azonban az, hogy ez a totális háború nagy valószínűséggel kontinenseket ránthat majd magával, országokat éget fel, és emberek millióinak halálát fogja okozni, hogy aztán ugyanezek az erdők lángokban álljanak.

A háború tüze által felemésztve…

Mert mi, emberek sajnos ilyenek vagyunk, semmit sem gondolunk végig…

Forrás: Titok terminál

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!