Arról ír cikket az rbc.ua, miként alakult az ukrán menekültek helyzete azt követően, hogy a lengyel állam mérsékelte a támogatásokat és eltörölte a 40+ segélyprogramot.
A nehezítés lényege, hogy az ukrán menekülteket befogadó lengyel családok többé nem kapnak anyagi támogatást. A háború első hónapjaiban mintegy 1,5 millió ukrán menekültnek nyújtottak menedéket a lengyel családok. Az állam azzal sietett a befogadók segítségére, hogy napi 40 zlotyi, mintegy 400 hrivnya támogatásban részesítette őket. Az összeg minden egyes befogadott személy után járt és lakhatást, étkeztetést biztosított az ukrán menekültek számára a Lengyelországba érkezést követő 120 napon át.
JÚLIUS 1-TŐL A LENGYEL ÁLLAM BESZÜNTETTE EZT A TÁMOGATÁSI FORMÁT ARRA HIVATKOZVA, HOGY A PÉNZT MOSTANTÓL A LENGYELEK SZOCIÁLIS SZÜKSÉGLETEIRE ÉS AZ ORSZÁGUK JAVÁRA FORDÍTJÁK.
Azt is közölték, hogy visszaesett a családokhoz fordult menedékkérő ukránok száma, a tömegszállásokon pedig sok hely felszabadult. Az ukrán menekültek már kénytelenek önerőből ellátni magukat. Ingyenes lakhatási lehetőséget pedig csak a tömegszállások kínálnak a menekültek számára.
A lengyel civil szervezetek bírálják a kormányuk döntését, mivel az érintett ukrán menekültek jelentős részének roppant nehézzé vált az élete a segélyprogram leállítása miatt. Sokan nem csupán a lakbérre valót nem tudják előteremteni, de az alapvető élelmiszerekre, gyógyszerekre sem futja a pénzükből.
Forrás: kárpáthír