Ismét hazánk volt napirenden az Európai Parlamentben, bár túl sok képviselőt nem érdekelt a sokadik „magyarvita”. Kiderült az is, hogy november 27-én szavaznak az új Európai Bizottságról- írta meg a Magyar Nemzet.
A lapp cikke beszámol arról, hogy Magyarország került szóba tegnap délután Brüsszelben, amikor a finn soros uniós elnökség képviselője számolt be a hetes cikkely szerinti eljárás állásáról az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságában (LIBE). Marja Rislakki, a brüsszeli finn állandó képviselet vezetője a szinte üres ülésteremben elmondta, hogy az első, általános jellegű meghallgatást az Általános Ügyek Tanácsában szeptemberben tartották, az uniós ügyekért felelős miniszterek pedig legközelebb december 10-én vitatják meg a témát. Ezen a második meghallgatáson már meghatározzák a témákat, de hogy pontosan miről lesz szó, az még előkészítés alatt van. Az ülésen több képviselő, köztük a francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, a lengyel szociáldemokrata Sylwia Spurek és a román liberális Ramona Strugariu is dicsérte a finn elnökséget, amiért előreléptek az eljárásban.
Bírálták az Európai Tanácsot, amiért nem lépett fel erélyesebben hazánkkal szemben, valamint kifogásolták, hogy az EP-t miért nem hívták meg a meghallgatásra, és egyáltalán, miért nem játszhatnak nagyobb szerepet az eljárásban.
Hasonló véleményt fogalmazott meg a momentumos Donáth Anna is, aki azt kérdezte, hogyan lehetne az eljárásban figyelembe venni az elmúlt hetek „jogállamiságot sértő” fejleményeit, és felvetette, nem lenne-e szükség egy újabb EP-jelentésre Magyarországról. A Demokratikus Koalíció képviselője, Dobrev Klára is a magyar kormányt bírálta az önkormányzati választások óta kezdeményezett intézkedések miatt. Szerinte Orbán Viktor kormányfő „báránybőrbe bújt farkas, aki éles fogaival marcangolja a magyar demokráciát”.
Hidvéghi Balázs fideszes képviselő elutasította, hogy politikai fegyverként használják fel a jogállamiságot, amit ráadásul részrehajlóan, politikai érdekből magyaráznak félre, jogi köntösbe bújtatnak egy színtisztán politikai támadást. A politikus szerint azért „támadják újra és újra Magyarországot, mert a magyarok elutasítják a bevándorlók betelepítését, kiállnak a nemzeti szuverenitásukért és a keresztény kultúra védelméért”. Hangsúlyozta, képviselőtársai lábbal tiporják a szabályokat, amikor azt követelik, hogy az EP-nek is legyen szerepe az eljárásban, noha annak lefolytatására ebben a fázisban a Tanács jogosult.
A Fidesz–KDNP képviselőcsoportja később közleményében szégyenletesnek nevezte, hogy Dobrev és Donáth, „az új SZDSZ” képviselője ismét a magyar emberek akaratával szembemenve a bevándorláspártiak oldalán, a magyar érdekek ellen szólalt fel. Hangsúlyozták, a bevándorláspártiak folytatják a nyomásgyakorlást.
Szintén tegnap ült össze az Európai Parlament házbizottsága, David Sassoli elnök pedig bejelentette, hogy november 27-én szavaznak az új összetételű Európai Bizottságról.
Megjelentek tegnap a szakbizottság értékelő levelei is a biztosjelöltekről. A bővítési és szomszédpolitikai portfólióra jelölt Várhelyi Olivérről a külügyi bizottság elnöke, David McAllister egyebek mellett azt írta, a meghallgatás és az írásbeli válaszok alapján meggyőzően bizonyította alkalmasságát a megcélzott pozícióra. A Zöldek kisebbségi véleményt fűztek az értékeléshez, amiben többek között azt kifogásolták, hogy a jelöltnek nem sikerült meggyőznie őket arról, hogy az Orbán-kormánytól függetlenül fog tevékenykedni.
Forrás: Magyar Hírlap