Site icon Mai Világ

Nem várt helyről kapott óriási pofont a német kormány

Hirdetés

A Szövetségi Számvevőszék kétségbe vonja a német kormány villamosenergia-átállási terveinek megalapozottságát. A szervezet jelentést adott közre, mely szerint az atomerőművek leállítása és a szénerőművek közelgő kivonása tükrében nem elégséges a megújuló energiaforrások telepítésének üteme, ahogy a hálózatbővítés sem halad a szükséges mértékben. Ezen felül a megújuló energiatermelés ingadozásainak kiegyenlítését szolgáló szabályozható erőművi kapacitások sem elegendőek.

– A biztonságos villamosenergia-ellátás elérése hosszú távon így nem garantálható – mondta Kay Scheller számvevőszéki elnök a jelentés bemutatásakor. – Az energetikai átállás nem halad a helyes irányba, és a szövetségi kormánynak sürgősen irányt kell változtatnia – fogalmazott.

A következmények súlyosak lehetnek

Scheller szerint a cél a klímasemlegesség elérése, mégpedig biztonságos és megfizethető ellátás mellett. Ez a „generációs projekt” ambiciózus ugyan, de megvalósítása akadozik. – A kudarc súlyos következményekkel járna, mert az energetikai átállás sikere központi jelentőségű a lakossági bizalom, a német gazdaság és a klímavédelmi célok elérése szempontjából – figyelmeztetett Scheller. Emlékeztetett arra, hogy az energiagazdasági törvény előírja, hogy az ellátásnak egyszerre kell biztonságosnak, megfizethetőnek és környezetbarátnak lennie. A számvevőszék lesújtó következtetésre jut a villamos energia tekintetében: a biztonságos ellátás veszélybe került, a villamos energia drága, miközben a szövetségi kormány képtelen átfogóan felmérni az energetikai átállásnak a természetre és a környezetre gyakorolt hatását.

A jelentés megállapítja: amellett, hogy a kormány a meglévő villamosenergia-kapacitások megújuló forrásokra való átállítását tervezi, az ipar, a mobilitás és az épületek fűtésének villamosításával a kereslet is erőteljesen növekedni fog, így 2021 és 2030 között egyharmadával, 750 terawattórára nő majd. A zöld áram esetében „előrelátható, hogy a bővítési célokat nem fogják elérni”. A Szövetségi Hálózati Ügynökség a szárazföldi szélenergia számára 2023-ra kitűzött célmennyiségnek csak a felére, 6,4 gigawattra hirdetett kiírást. Közel 16,5 gigawattra lenne szükség ahhoz, hogy 2024-ben elérjék a megcélzott szintet.

Hirdetés

Kapacitás kell és korszerűbb hálózatok

Az ellátási hiányok elkerülése érdekében, például az éjszakai termeléskiesés idején, szabályozható tartalékkapacitásokra van szükség. Robert Habeck (Zöldek) gazdasági minisztériumának kell gondoskodnia ennek kiépítéséről. – A 2026-os erőművi stratégiával azonban ez nem fog sikerülni neki – szól a számvevőszék bírálata. A tervezett gázerőművek, amelyek később hidrogénnel fognak működni, ugyanis csak 10 gigawatt teljesítményűek, ami nem elég. Ráadásul a további kapacitások megszervezése az úgynevezett kapacitásmechanizmusokon keresztül még mindig nyitott. Nincs garancia arra, hogy a szükséges tartalékkapacitás időben rendelkezésre áll majd.

Az energetikai átálláshoz további és korszerűbb hálózatokra van szükség, mivel a zöld áramot gyakran nem ott termelik, ahol szükség van rá. Az elosztó hálózatokat digitalizálni kell, emellett lehetővé kell tenni a betáplálást és a vételezést. A hálózat bővítése azonban jelentős késésben van – állapítja meg a számvevőszék, a lemaradás szerintük mostanra már hét év vagy 6000 kilométer. Az ellátásbiztonság monitorozása és felülvizsgálata a Szövetségi Hálózati Ügynökség feladata, amiről az jelentésben számol be a kormánynak. A számvevőszék azonban kritikusan szemléli ezeket az ellenőrzési jelentéseket. Kifogásolja, hogy a dokumentum a 2025 és 2031 közötti évekre vonatkozóan csak a legjobb esetről szóló forgatókönyveket vette figyelembe, alternatív megoldásokat még csak nem is vizsgált.

– A minisztérium feltételezései ezért irreálisak – vélekedett Scheller, majd úgy fogalmazott: „A Szövetségi Gazdasági és Klímavédelmi Minisztérium elfogadja, hogy a biztonságos villamosenergia-ellátást fenyegető veszélyek nem láthatóak időben, és hogy a cselekvés szükségességét túl későn ismerik fel”. Ez azt jelenti, hogy a korai figyelmeztető rendszer „gyakorlatilag ki van iktatva”. A Szövetségi Számvevőszék felszólítja a kormányt, hogy a legrosszabb forgatókönyvekkel is számoljon, emellett biztosítsa a megújuló energiák és a szabályozható, bármikor biztosítható erőművi kapacitások bővítését. Fontos, hogy a gazdaság „tervezési biztonságot kapjon a szükséges termelőkapacitásokba és villamosenergia-hálózatokba történő beruházásokhoz”.

Az egyik legdrágább, és még drágulni fog, mi az?

Hirdetés

A németországi villamosenergia-árakkal kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy azok Európában a legmagasabbak közé tartoznak, és további emelkedésükre lehet számítani. A hálózatokba 2045-ig több mint 460 milliárd eurót kell befektetni. „A Gazdasági Minisztérium a megújuló energiákból származó villamos energia költségeinek bemutatásakor még nem vette figyelembe ezeket a rendszerköltségeket”. A hatóság azonban elutasítja az állami támogatásokat, „mivel azok hamis képet festenek az átállás tényleges költségeiről”.

Károsíthatják a természetet

A számvevőszék jelentése rámutat, hogy a megújuló energiaforrások terjedése bizonyos esetekben káros a természetre, például a földterület- és erőforrásigények, vagy a biodiverzitásba való beavatkozás miatt. A jelentés szerint a német kormány az engedélyezési eljárások felgyorsítása érdekében lazított a környezetvédelmi előírásokon, de nem hozott létre hatékony „cél- és ellenőrzési rendszert” a környezeti hatásvizsgálatra vonatkozóan.

Kay Scheller a jelentés megállapításait így összegezte: „Az energiaátállás megvalósítása érdekében eddig hozott intézkedések nem megfelelőek, és ezért komoly kockázatokat rejtenek magukban az energiapolitikai célokat illetően”. A korrekció már régóta esedékes: „Az energetikai átállás és ezáltal a jólétünk szempontjából nagyok a kockázatok.”

Forrás: Magyar Nemzet

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version