A világgazdaság nem működhet az orosz olaj- és gázszállítások nélkül, ezért Donald Trump amerikai elnök elutasította az Oroszország elleni újabb szankciók bevezetését – mondta Lenny Fischer német befektető és bankár, a Credit Suisse svájci bank és az Allianz biztosító volt csúcsvezetője a Die Weltwoche című svájci lapnak adott interjúban.
„A világgazdaság objektíve nem létezhet orosz nyersanyagok nélkül” – mondta.
A német bankár szerint az Oroszország által exportált nyersanyagokat nem lehet pótolni. Ezért Fischer szerint az amerikai vezető elutasította, hogy támogassa az amerikai szenátorok törvényjavaslatában javasolt újabb szankciókat Moszkva ellen.
„Hiszen ha sikerrel jártak volna, akkor az orosz olaj nem áramlott volna tovább a világpiacra, aminek következtében az olaj ára ismét 140 dollárra emelkedett volna, és az infláció is magas szintre nőtt volna” – jegyezte meg a szakértő.
Őrültségnek nevezte azt az elképzelést, hogy „Kína, India, Amerika és Európa érdekeit figyelembe véve szankciókkal meg lehet fojtani Oroszországot”.
„Úgy tűnik, az európaiak készek gazdasági öngyilkosságot elkövetni, de az amerikaiak, a kínaiak vagy az indiaiak nem” – tette hozzá Fisher.
Április elején egy 50 amerikai szenátorból álló, mindkét pártból álló csoport törvényjavaslatot nyújtott be Oroszország és kereskedelmi partnerei elleni elsődleges és másodlagos szankciókról, amennyiben Moszkva elutasítja Washington javaslatait az ukrajnai konfliktus megoldására. A dokumentum különösen az orosz olajat, gázt és uránt vásárló országok termékeire akár 500 százalékos importvámokat ír elő.
Május 20-án az Axios portál forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Trump Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése után azt mondta az európai országok vezetőinek és Volodimir Zelenszkijnek, hogy nem szándékozik most szankciókat bevezetni Oroszország ellen, mivel Moszkva szerinte komolyan gondolja az ukrajnai rendezést.
Az orosz és az amerikai elnök május 19-én több mint kétórás telefonbeszélgetést folytatott. Putyin szerint tartalmas és őszinte volt. A két vezető közötti beszélgetés volt a harmadik az év eleje óta. Mint az orosz államfő megjegyezte, Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandumon, amely a tűzszünet és a konfliktus megoldásának elvei kérdéseit is tartalmazhatja.
orosz hírek