Német választások – bukik az eddigi modell
Jövő vasárnap Németországban előre hozott parlamenti választásokat tartanak. Ez a szavazás több szempontból is el fog térni az előző erőpróbáktól. A hagyományos pártok a migrációellenességért hiába akarták az Alternatívát Németországnak (AfD) politikai tűzfallal elzárni a társadalomtól, a párt az előrejelzések szerint több mint húszszázaléknyi szavazatra számíthat. Ez akár azt is jelentheti – mivel a többi párt egymással is szemben áll –, hogy az AfD támogatása nélkül csak egy elhúzódó kormányválság után lehet majd új kabinetet alakítani. Az viszont biztos, hogy hosszú távon az AfD nem lesz megkerülhető.
A kilátásokról, a lehetséges kormányalakítási tárgyalásokról Baranyi Tamás, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatója adott interjút a Magyar Hírlapnak.
– Régebben az Alternatívát Németországnak (AfD) köreiből kiszivárgott hírek szerint Orbán Viktor azért nem állt szóba ezzel a német párttal, mert Olaf Scholz azt mondta neki, hogy akkor elviszik a német autógyárakat Magyarországról. Ennek ellenére most a magyar miniszterelnök Budapesten fogadta Alice Weidelt, az AfD társelnökét, aki pártja kancellárjelöltje a jövő hét vasárnapján tartandó előre hozott parlamenti választáson. Megszűnt a német kancellár zsarolási képessége, meghátrált, mi történt a háttérben?
– Kicsit minden. A német kormány nem igazán cselekvőképes, amióta, tavaly november 7-én kivonult belőle a Szabaddemokrata Párt (FDP), A másik tényező, hogy Scholz egy politikai újrakalibrálást hajt éppen végre. Amióta szétesett alatta a kormány, a kancellár csak jó dolgokat csinál. Ez így kiváló, mert ezek szerint tudja, hogy merre van a jó irány. Fontos, hogy a kormány bukása óta az AfD helyzete is megváltozott, az a politikai tűzfal, amely körülötte van, már nem olyan erős, mint mondjuk fél évvel ezelőtt volt. Éppen ezért az AfD is bátrabban mozog a nemzetközi porondon. Ennek első megnyilvánulása az volt, amikor Elon Musk interjút készített Alice Weidellel. Valószínűleg nagyon sok német először hallotta az AfD-nek azt az oldalát, amely a klasszikus liberalizmusra emlékeztet, és nincsen benne semmi ideológiai szélsőség. Tehát belül és kívül is gyengült az AfD köré húzott tűzfal. Orbán Viktor és Alice Weidel találkozója szintén egy nagy rést ütött ezen a tűzfalon.
– Mindennek ellenére Németországban nagyon erős a balliberális politikai irányultság és ideológia. Alice Weidel budapesti látogatása nem fogja megrontani a magyar–német kapcsolatokat?
– Politikai szinten nagyon kevés olyan lépést tudok elképzelni, amely annál rosszabb helyzetet eredményezne, mint ami most van. Viszont Németországgal kapcsolatban hagyományosan van egy sajátos megközelítés. Eszerint „két Németország” van, a politika és a gazdasági. Nagyon érdekes helyzet alakult ki, jelzőlámpa-koalíció – Szociáldemokrata Párt (SPD piros), Szabaddemokrata Párt (FDP sárga) és Zöldek (zöld) – ide vagy oda, a német gazdaság hasonló dolgokat igényelne, mint ami az AfD tervében szerepel. Alice Weidellel jóba lenni valószínűleg nem rontja meg a kapcsolatokat az Ingolstadtban lévő gyárakkal, mert azok, akik ezt a szektort irányítják, pontosan tudják, hogy amit az AfD mond, az lenne az üdvözítő megoldás. Weidel budapesti látogatása ezért a német gazdaság szereplőivel nem rontja a viszonyunkat. A berlini kormány most nem cselekvőképes, valószínűleg a következő is hasonló helyzetben lesz, a politikai kapcsolataink nagyon nincsenek jó állapotban. Tegyük azért hozzá, hogy ezen a téren egy kicsit javultak, amióta szétesett a német kormány. Ez azt mutatja, hogy a német kormányerők is helyezkednek, és megpróbálnak idomulni az új helyzethez. Ezt az állapotot jól jellemzi, hogy a külkapcsolatok területén ma már megjelent a „mosolydiplomácia” is.
– Mit jelent az AfD számára, hogy kancellárjelöltje itt volt Budapesten, és Orbán Viktorral együtt egy nemzetközi sajtóértekezletet is tartott. Lehet arra számítani, hogy ez szavazatokat hoz a pártnak a jövő heti előre hozott parlamenti választáson?
– Az Elon Musk-interjú után azt mondtam, hogy ez az AfD-nek százalékban mérhető pozitívumot hoz a választáson. El tudom képzelni, hogy Alice Weidel itteni látogatása is hasonló eredménnyel járhat. Azért így, mert az AfD egy különös párt, különböző platformokból áll össze, azt is mondhatnánk, hogy ernyőszervezetként működik. Pont e jellege miatt nemcsak a klasszikus liberálisok vannak jelen benne, hanem olyan személyek is, akik elképesztő hibákat vétenek. Ezektől az emberektől az AfD időnként megpróbál megszabadulni. Az AfD-nek pont az európai parlamenti választások előtt volt egy nagyon szerencsétlen botránya, és az európai színtéren mindenki kihátrált a párt mögül. Éppen ezért nem is merült föl, hogy az AfD a Patrióták Európáért pártcsaládba kerüljön, mert erre nem ez volt a megfelelő időpont. Az, hogy Orbán Viktor és Alice Weidel Budapesten egyeztetett, ez nemcsak azt jelzi, hogy jó viszony van a magyar kormány és a német párt között, hanem azt is mutatja, hogy az AfD egyre jelentősebb tényező. A budapesti találkozó jelzésértékű, mert az AfD előtt kinyíltak a kapuk. Például a Patrióta Európáért pártcsalád felé is. A teljes elszigeteltséghez képest, ez egy olyan perspektíva, amely korábban nem látszott az AfD számára. Nemzetközi szinten a tűzfal jelentősen erodálódott. Ez a jelenség ma már nemzeti és tartományi szinten is jelen van.
– Ezek az események szorosan összefüggnek az amerikai elnökválasztás eredményével, Azt is mondhatnánk, hogy tulajdonképpen az amerikaiak bontották le az AfD köré húzott „berlini falat”?
– Nem véletlen egybeesés, hogy pont Donald Trump elnökké választása után omlott össze a német kormány. Valószínűleg az lehetett a berlini kalkuláció, hogy amennyiben marad a demokrata kormányzat, a botladozó német koalíció különböző előnyök kiharcolásával talpon maradhat. Ne felejtsük el, hogy a demokrata kormányzatok számára hagyományosan Európa Berlint és Párizst jelentette. A republikánus kormányzatok számára Európát hagyományosan Kelet-Európa jelenti. Demokrata győzelem esetén ez „megemelhette” volna Berlint, lehetett volna úgy pozicionálni az országot, hogy a nehézségeket megpróbálják enyhíteni, kicsit kompenzálandó a gazdasági veszteségeket, kicsit helyzetbe hozva a berlini koalíciót. Kiderült, hogy ilyen biztos nem lesz. Az egyetlen, mondjuk így, józan párt, az FDP, az amerikai elnökválasztás után egy nappal úgy gondolta, hogy robbant. Ha nem Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, akkor ez valószínűleg nem következik be. Az más kérdés, hogy a berlini koalíció, amióta felállt, válságban van. Kellett valaki, aki megnyomja a gombot.
– Minden párt kizárta azt, hogy együttműködjön az AfD-vel. Az előrejelzések szerint a CDU/CSU megnyeri ezt a választást, de szüksége lesz koalíciós partnerekre. Ha az SPD a harmadik helyen fut be és az AfD a másodikon, akkor a CDU és bajor testvérpártja a CSU, ki tud hozni egy többséget a parlamentben. Az AfD-t megint elszigetelik, minden marad a régiben?
– A CDU és az SPD akkor képes többségbe kerülni a törvényhozásban, ha egyik kis párt – a Baloldali Párt, a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) és az FDP – sem kerül be a parlamentbe. Akkor olyan arányok alakulhatnak ki, hogy egy nagyon jó SPD-szereplés mellett létrejöhet egy kétpárti kormány. Ennek viszont nagyon kicsi a valószínűsége, de nem zárható ki, mert hárompárti német parlament eddig csak ritkán fordult elő. Ha a kis pártok bejutnak a parlamentbe, akkor viszont az a kérdés vetődik fel, hogy ha nem AfD-vel, mert az szalonképtelen és a német sajtó és a kulturális establishment szétszedné a CDU-t, akkor kivel lehet kormányozni. Matematikai esélye van annak, hogy felállhat egy Deutschland koalíció – fekete, piros, sárga – kereszténydemokraták, szociáldemokraták, szabaddemokraták. Ez abból a szempontból jó lenne, hogy a CDU változást akar, az FDP-nek egy része is változást akar, de ennek a kombinációnak a hatalomra kerülésére is kevés az esély. Jöhet a Kenya koalíció – fekete, piros, zöld –, amikor a kereszténydemokraták és szociáldemokraták mellett ott lennének a Zöldek is. Ezzel viszont az a probléma, hogy a Zöldek lennének a választások Bourbonjai, akik nem felejtettek semmit, de nem is tanultak semmit. Akkor lényegében azt történhet, hogy a korábbi koalícióból csak az FDP-t tették ki. Ez viszont cinikus, a választói akarattal szembeni ellentartást jelentene. Ha Friedrich Merz, a CDU elnöke és kancellárjelöltje bármit komolyan gondol a programjából, azt a Zöldekkel nem lesz képes megvalósítani. Mert ők pont az ellenkezőjét akarják. Az SPD más, velük lehet tárgyalni és rugalmasabbak is. Van még egy lehetőség, hogy hónapokig elhúzódó koalíciós tárgyalások lesznek. Akkor kiderülhet, hogy az AfD valamilyen hallgatólagos támogatása nélkül nem lehet kormányt alakítani. Most azt mondjuk, hogy ez egy nagyon irreális forgatókönyv, abban az értelemben, hogy a német kulturális establishment, média, politika milyen állapotban van. Viszont lehet, hogy egy politikai kényszerhelyzet változást hozhat ebben is.
– A CSU semmiképpen nem akar a Zöldekkel még egyszer koalícióra lépni. Akkor mi lesz?
– Évtizedekig az volt német politika sajátossága, hogy mindenkinek a másik féllel, felekkel konszenzusra kellett jutni. Mert vannak tartományi kormányok és helyi önkormányzatok stb. Ez a helyzet változott meg radikálisan az elmúlt években. Van egy 20-25 százalékos AfD, amellyel senki nem akar egyezkedni, és van egy 10-12 százalékos zöldpárt, amellyel annyian nem akarnak szóba állni, hogy nagyon nem. De nincs nagyon más. Ez a dilemmája ennek a választásnak, és CSU-s Markus Söder – bajor miniszterelnök –kikötötte, hogy nem kellenek a Zöldek, de azért már Södert is láttunk kompromisszumot kötni. Viszont vannak CSU-alapszervezetek, amelyek konkrétan azzal fenyegetőznek, hogy akkor ők távoznak, ha a Zöldek bejönnek a leendő kormányba. Menjünk egy szinttel lejjebb, mert ha a CDU az AfD-től kap valamilyen támogatást, akkor biztos vagyok benne, hogy lesznek olyan CDU-sok akik kilépnek a pártból. Kicsit most az előrejelzések alapján úgy néz ki, hogy nem lehet úgy kormányt alakítani Németországban, hogy ne legyen ebből politikai földindulás.
– Előfordulhat az a helyzet, hogy az AfD megkerülhetetlen lesz?
– Egy 25 százalékos lyuk a német választói akaratban, azt hiszem hosszú távon nem megkerülhető.