Németország kézbe veszi az EU irányítását
A második világháború óta szembejött legnagyobb feladat megoldására kell vállalkoznia az unió szuperállamának soros elnökként. Heroikus feladat előtt áll az új német uniós elnökség – véli Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Németország július elsején veszi át a stafétát a horvátoktól, és a szakértő szerint gyakorlatilag az unió egybentartásáért kell dolgoznia.
„Precedens nélküli helyzetben vagyunk. A sajtóban elemzők arra a helyzetre emlékeztetnek, mint amikor a francia és a holland választók leszavazták az uniós alkotmányt; akkor a német elnökség tudott találni egy olyan megoldást, amellyel a Lisszaboni szerződésbe átmentették a leszavazott alkotmány legfontosabb pontjait, és a költségvetést is sikerült megmenteni. De a mostani helyzet jóval drámaibb” – figyelmeztetett Kiss J. László, aki szerint komoly a tét, szociálisan és gazdaságilag is össze kell fogni az uniót.
Az elmúlt évek folyamatában – mint a szakértő rámutat – Németország komoly fiskális fegyelemmel a háta mögött ráadásul eltávolodott a „mindenki a saját adósságáért felel” szemlélettől, ezzel átlépte saját árnyékát, és lényegében az európai integráció „közös eladósodás útján történő” megvédésének az élharcosává vált, figyelembe véve, hogy hogyan lehet a költségvetést megoldani most, illetve létrehozni az európai újjáépítési alapot.
Kiss J. László ugyanakkor úgy látja: nemcsak a koronavírus-válságra vagy a költségvetési konfliktusokra, de olyan golbális problémákra is választ kell találni, mint a klímavédelem.
„Heroikus feladat előtt áll Németország, Angela Merkel is azt mondta, a második világháború óta ilyen kihívás előtt nem volt az állam” – mutatott rá.
Kiss J. László szerint ahhoz, hogy az unió „egy hangot beszéljen”, önmagát kell először pályára állítania, de „erre a feltételek most nem a legjobbak”, először az európai nemzetgazdaságokat kell konszolidálni és egy új startot kell venni.
Forrás: infostart