„Kötelességünk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk annak érdekében, hogy segítsünk Ukrajnát megvédeni Putyin megszálló hadseregétől” – fogalmazott Scholz. A Deutsche Welle tudósítása szerint ezután Steffen Hebestreit kormányszóvivő közölte: a lehető leghamarabb leszállítják a fegyvereket Kijevnek.
A The Guardian beszámolója szerint Németország régóta nem exportál fegyvereket háborús övezetekbe, a szombati döntés előtt azonban már engedélyt adott Hollandiának arra, hogy az ország 400, német gyártmányú vállról indítható páncéltörő rakétát küldjön Ukrajnának.
A Reuters pedig felidézte, hogy azoknak az országoknak, amelyek német fegyvereket akarnak más államokba, először Berlin jóváhagyását kell kérniük.
Németország január végén, miközben már több NATO-tagország is fegyverekkel segítette Ukrajnát, még azon az állásponton volt, hogy semmiképpen nem szállít fegyvert Ukrajnának az Oroszországgal fennálló feszültség idején – de tábori kórházat igen. Akkor Christine Lambrecht német védelmi miniszter és Olaf Scholz német kancellár is hangsúlyozta: Berlin konfliktusövezetbe nem szállít gyilkos fegyvert.
Der russische Überfall markiert eine Zeitenwende. Es ist unsere Pflicht, die Ukraine nach Kräften zu unterstützen bei der Verteidigung gegen die Invasionsarmee von #Putin. Deshalb liefern wir 1000 Panzerabwehrwaffen und 500 Stinger-Raketen an unsere Freunde in der #Ukraine.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) February 26, 2022