A Németország keleti tartományaiban tartott választásokon a legtöbb szavazatot szerzett pártok a koalíciós megállapodásba belefoglalhatják az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások betiltását – jelentette a Spiegel című gazdasági napilap, számolt be róla a ria.ru.
A lap szerint a koalíciót a Szászországban győztes és Türingiában második helyen végzett Kereszténydemokrata Unió (CDU), Olaf Scholz kancellár német szociáldemokrata pártja (SPD) és a Sarah Wagenknecht vezette Unió a józan észért és az igazságért pártja alkothatja, amely a Kijevnek szánt fegyverszállítások korlátozásának legfőbb támogatója.
„Az SSV vezetője, Sarah Wagenknecht, úgy véli, hogy lehetséges a béke elérése Ukrajnában, és diplomáciai megoldást akar. Fegyvereket nem szabad Ukrajnának szállítani, és új amerikai rakétákat nem fognak német területen állomásoztatni” – áll a cikkben.
A kiadvány kiemelte, hogy a politikus ezeket a pontokat szeretné rögzíteni a végleges szászországi, türingiai és brandenburgi koalíciós megállapodásban, de a dokumentum eredeti változatában alig tesz említést az ukrajnai konfliktusról.
„Elsősorban az Ukrajnával kapcsolatos eltérő nézetek miatt a tárgyalások kudarcra lehetnek ítélve” – tette hozzá a cikk.
Korábban Friedrich Merz német kancellárjelölt a Bundestagban tartott beszédében bírálta Olaf Scholz német kancellárt az Ukrajnának nyújtott elégtelen támogatás miatt, és kijelentette, hogy első hivatali napján ultimátumot ad Oroszországnak, amelynek be nem tartása esetén Kijevnek Taurus rakétákat adna át, és feloldanák az Ukrajnának szánt fegyverek hatótávolságára vonatkozó korlátozásokat.
Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnának történő fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, és közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba. Szergej Lavrov külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely Ukrajnának szánt fegyvereket tartalmaz, legitim célpont lenne Oroszország számára. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverek szállításával, hanem azzal is, hogy személyzetet képeznek ki az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és más országok területén. A Kreml szerint a fegyverek nyugatról történő Ukrajnába pumpálása nem segíti elő a tárgyalásokat, és negatív hatással járna.
Magyar Hírlap