Az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma elfogadta az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződés (CFE) felmondásáról szóló törvényjavaslatot.
A visszatérés az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződéshez (CFE) lehetetlen; annak bármilyen utódjáról csak azután lehet tárgyalni, hogy a Nyugat felhagy ellenséges politikájával – mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
“NYILVÁNVALÓ, HOGY A CFE SZERZŐDÉS AZ ÚJ HELYZETBEN VÉGLEG A MÚLT RELIKVIÁJÁVÁ VÁLT. ELLENFELEINKNEK NE LEGYENEK ILLÚZIÓIK ARRÓL, HOGY OROSZORSZÁG VISSZATÉRHET HOZZÁ” – MONDTA AZ OROSZ ÁLLAMI DUMA (A PARLAMENT ALSÓHÁZA) PLENÁRIS ÜLÉSÉN.
Szerinte csak akkor lehetne bármilyen vitát kezdeni egy új szerződésről, ha “a Nyugattal való kapcsolataink viharos időszaka véget ér”, felhagynak ellenséges politikájukkal, és elkezdenek koncepcionálisan más megközelítéseket keresni.
“A haditechnikai intézkedésekre, beleértve az amerikai csapatok esetleges megjelenését Finnország területén, gyakorlatias haditechnikai választ fogunk találni. A biztonságunkat is garantálni fogjuk” – mondta a miniszterhelyettes.
A CFE-szerződést 1990-ben írták alá Párizsban, melyben maximálják egymás hagyományos katonai eszközeinek és haderőinek létszámát és annak változásáról egymást értesítik, illetve a létszámot ellenőrző bizottság munkáját nem befolyásolják. Az 1999-es isztambuli EBESZ-csúcstalálkozón javasolták annak aktualizált változatát. A kiigazított szerződést csak négy ország ratifikálta: Oroszország, Belarusz, Kazahsztán és Ukrajna. Moszkva 2007-ben felfüggesztette a CFE-szerződésben való részvételt, “amíg a NATO-országok nem ratifikálják a megállapodást, és nem kezdik el jóhiszeműen végrehajtani a dokumentumot”.
Május 10-én vált ismertté, hogy Oroszország kezdeményezte az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződés felmondását. Vlagyimir Putyin Rjabkovot nevezte ki az ügy hivatalos képviselőjének.
orosz hírek