Egyre hevesebb a viszony a német politikai pártok között, legalábbis erre utal az, hogy Annalena Baerbock külügyminiszter saját kormányát bírálta az Ukrajnának nyújtandó támogatással kapcsolatos határozatlanság miatt – írta a Politico, számol be a mandiner.hu.
„Németországot jelenleg nem tekintik az európai békepolitika mozgatórugójának, és őszintén szólva ez fáj nekem” – mondta Baerbock, a Politico Berlin Playbook Podcast című műsorában.
„Még most, a választási kampányban is egyesek a nemzeti perspektívát helyezik előtérbe – vagy azt, hogyan lehet gyorsan néhány szavazatot szerezni a parlamenti választásokon – ahelyett, hogy valódi felelősséget vállalnának Európa békéjének és szabadságának biztosításáért” – panaszkodott a zöldpárti politikus.
A portál szerint Baerbock csalódottságát az váltotta ki, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár az javasolta, az új ukrajnai segélyek folyósításának feltétele az alkotmányban foglalt költségvetési korlátok lazítása legyen.
Scholz a héten kijelentette, nem járul hozzá az Ukrajnának szánt hárommilliárd eurós segélycsomaghoz, amelyet többek között Baerbock is támogat, ha azt nem új hitelfelvételből fizetik.
A kancellár ezzel gyakorlatilag megakadályozta az újabb segély folyósítását, mivel a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Szabad Demokrata Párt (FDP) ellenzik, hogy új adósságot vegyenek fel a támogatás finanszírozására, és más forrásból finanszíroznák azt.
Baerbock, aki teljes mellszélességgel támogatja a hárommilliárd eurós csomag elfogadását, többször is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Németország „túl óvatosan” viszonyul Ukrajna támogatásához, ezzel pedig a német kormány elveszíti európai szövetségesei bizalmát.
„Ezt a bizalmat nem szabad tétovázással kockára tenni, más országok attól tarthatnak, hogy Németország nem áll ki mellettük” – mondta.
A február 23-i németországi előre hozott választások előtt Baerbock pártja 14 százalékos támogatottsággal a negyedik helyen áll, messze lemaradva a Friedrich Merz kancellárjelölt vezette CDU mögött.