Ukrajna NATO-csatlakozási reményei szertefoszlottak
Ukrajnának gyors NATO-csatlakozással kapcsolatos reményei szertefoszlottak – jelentette ki kedden a Telegramban Olekszij Honcsarenko, a Verhovna Rada (ukrán parlament) egyik tagja. Azt állította, hogy Washington annyira “bosszús” az ötlet miatt, hogy megtiltotta európai szövetségeseinek, hogy egyáltalán szóba hozzák.
Kijev 2017-ben tette külpolitikájának stratégiai céljává a katonai szövetséghez történő csatlakozást, és 2022 őszén nyújtotta be hivatalos csatlakozási kérelmét, miután négy korábbi régiója népszavazáson Oroszországhoz való csatlakozás mellett voksolt.
Moszkva többször is kijelentette, hogy Ukrajna esetleges NATO-tagságát, valamint a blokk kúszó kelet felé történő terjeszkedését komoly biztonsági fenyegetésnek tartja. Vlagyimir Putyin elnök azt mondta, hogy Kijev NATO-tagság iránti vágya volt az egyik fő oka Oroszország hadműveletének.
“NEM LESZ NATO” – ÍRTA KEDDI BEJEGYZÉSÉBEN HONCSARENKO, EGY OLYAN “FELISMERÉSRE” HIVATKOZVA, AMELYET ÁLLÍTÓLAG MEG NEM NEVEZETT WASHINGTONI AMERIKAI TISZTVISELŐKTŐL KAPOTT.
Szerinte Antony Blinken külügyminiszter kifejezetten azt mondta Amerika európai szövetségeseinek, hogy ne vesse fel a kérdést.
Ukrajna leendő NATO-tagságának kérdése “bosszantja az USA elitjét, és ők [egyértelműen jelezték], hogy Ukrajna nem lesz a szövetség tagja”, még az Oroszországgal fennálló konfliktusának befejezése után sem – érvelt Honcsarenko. Kijev kaphat néhány “szívességet”, de semmi érdemlegesebbet – mondta, hozzátéve, hogy Ukrajna jövőre biztosan nem lesz a blokk tagja.
A törvényhozó szerint Volodimir Zelenszkij elnök kormánya ezt már elfogadta, és most inkább az uniós tagságra összpontosít. Honcsarenko kijelentéseit eddig sem amerikai, sem európai tisztviselők nem kommentálták.
A képviselő a hét elején azt is állította, hogy Kijev stratégiája, amellyel nyugati támogatói további kegyeit akarja elnyerni, nagyrészt kudarcot vallott.
“EZ AZ EGÉSZ MARHASÁGUNK A DEMOKRÁCIA, AZ EURÓPAI ÉRTÉKEK ÉS EGÉSZ EURÓPA VÉDELMÉRŐL NEM MŰKÖDIK” – MONDTA, HOZZÁTÉVE, HOGY EZ EGYSZERŰEN “HAZUGSÁG“.
Az Egyesült Államok képes megvédeni magát Kijev segítsége nélkül, míg az európaiak azt várják, hogy Amerika megvédje őket – magyarázta.
A törvényhozó azt is megjegyezte, hogy Oroszország “stabilizálta” gazdaságát, növelte a csapatok számát, fokozta a katonai termelést, és a konfliktus során a “világ második hadseregévé” tette hadseregét.
Ha Moszkva sikerrel jár a Kijev elleni katonai műveletben, “a kontinens egyetlen hadserege sem lenne képes egy hétnél tovább ellenállni neki” – mondta Honcsarenko.
Szerinte Kijevnek égető szüksége van a stratégiaváltásra, és felszólította Zelenszkij kormányát, hogy a konfliktusban nyújtott folyamatos segítségért cserébe ajánljon fel Washington számára feltétel nélküli támogatást a világ minden katonai törekvésében.
Honcsarenko októberben hasonlóan vélekedett, amikor azt mondta, hogy Ukrajnának “nincs esélye” Oroszországgal szemben a folyamatos amerikai támogatás nélkül.
orosz hírek