Nyilvánosságra hozták, hogy mely országok ellenzik Ukrajna EU-csatlakozását
Több EU-tagállam valószínűleg ellenezni fogja Ukrajna tervezett csatlakozását az unióhoz – jelentette az EUObserver médiaorgánum egy meg nem nevezett diplomatára hivatkozva.
Kijev esetleges integrációját az európai blokkba a 27 uniós kormányfő decemberi brüsszeli csúcstalálkozóján vitatják meg, miután az Európai Bizottság ebben a hónapban javasolta a csatlakozási tárgyalások megkezdését. De bár az Európai Tanács várhatóan támogatni fogja a tervet, a jelek arra utalnak, hogy a folyamat több kulcsfontosságú tagállam részéről ellenállásba ütközhet – írta csütörtöki jelentésében az EUObserver.
“Az biztos, hogy Ausztria akadályozni fogja [Ukrajna csatlakozását], de Magyarország mögé bújik” – írta a lap egy névtelenül nyilatkozó uniós diplomata megjegyzésére hivatkozva.
“Franciaország az új retorikája ellenére nem igazán akarja Ukrajnát az EU-ban, Németország pedig cinikus játékot játszik”.
Szeptemberben Karl Nehammer osztrák kancellár elutasította azokat a felvetéseket, amelyek szerint Ukrajna esetleges uniós csatlakozását fel lehetne gyorsítani, mondván, hogy “egyenlő feltételekre van szükség, mert az európai közösségnek is komolyan kell vennie magát az általa meghatározott tagsági kereteken keresztül”.
Magyarországot azonban Kijev európai ambícióinak legfőbb akadályaként tartják számon.
Orbán Viktor miniszterelnök ebben a hónapban azt mondta, hogy Ukrajna “semmiképpen sem áll készen” az EU-hoz való csatlakozásra, de cáfolta azokat az állításokat, amelyek szerint Magyarország ellenvetései az unió elleni tiltakozáshoz kötődnek, amely a törvények és az emberi jogok állítólagos megsértése miatt régóta visszatartja a magyaroknak járó támogatásokat.
Emmanuel Macron francia elnök tavaly azt is mondta, hogy Ukrajna valószínűleg “évtizedekre” van attól, hogy teljes jogú EU-taggá váljon, de újabban “bátorságra” szólított fel az unió bővítésének folytatásában.
“Németország a bővítés ürügyén változtatásokat akarnak kikényszeríteni az uniós szerződésben, például több minősített többségi szavazást” – folytatta az EUObserver forrása.
“A változtatások nagyobb hatalmat adnak majd Berlinnek, de a németek nem igazán hisznek abban, hogy Ukrajna csatlakozni fog”.
Annalena Baerbock német külügyminiszter korábban novemberben aláhúzta Berlin álláspontját, miszerint Ukrajna felvételére törekszik az EU-ba, de elismerte, hogy “fárasztó” reformokra lenne szükség ahhoz, hogy a nagyobb unió működőképes legyen. Baerbock egy e hónapban Berlinben tartott EU-bővítési konferencián azt is mondta, hogy Kijev integrációja geopolitikai szükségszerűség, “Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának következményeként”.
Az EU vezetői a december 14-én és 15-én Brüsszelben tartandó csúcstalálkozón döntenek arról, hogy Ukrajnának engedélyezik-e a hivatalos tagsági tárgyalásokat.
Orosz Hírek