Egy újabb nyugati csodafegyver mondott csődöt Ukrajnában
Oroszország elektronikus hadviselési képességei „használhatatlanná” tették a precíziós irányítású nyugati fegyvereket az ukrajnai konfliktusban – írta a Wall Street Journal alapján a Mandiner.
A lapnak nyilatkozó ukrán tisztek elmondása szerint volt olyan fegyverrendszer, amelyet mindössze néhány héttel a hadrendbe állításuk után vissza kellett vonni a frontról.
Amikor az Egyesült Államok bejelentette 2022-ben, hogy GPS-irányítású Excalibur tüzérségi lövedékeket szállít Ukrajnának, a nyugati szakértők azt jósolták, hogy a 100 ezer dolláros lövedékek „nagy fájdalmat fognak okozni Oroszországnak”.
A Wallstreet Journal mostani beszámolója viszont arról szól, hogy az orosz hadsereg heteken belül alkalmazkodott. Ukrán tisztek elmondása szerint az oroszok képesek hamis koordinátákat táplálni a rakétákba. Sőt, meg tudják zavarni a gyújtószerkezetüket, így azok nemcsak letérnek a röppályájukról, hanem sok esetben fel sem robbannak a becsapódáskor.
Tavaly év közepére az RTX és a BAE Systems által kifejlesztett M982 Excalibur lőszerek lényegében használhatatlanná váltak, és többé nem alkalmazzák őket – állította a lap az egyik ukrán tisztet idézve.
Erről az az anekdota jutott eszünkbe, amely szerint az amerikaiak dollármilliókat költöttek egy olyan toll kifejlesztésére, amellyel az űrben is lehet írni, a szovjetek meg ceruzát csomagoltak a kozmonautáknak.
Nem biztos, hogy ez így történt, mindenesetre jól szemléletet az USA és az oroszok gondolkodása közötti különbséget. Washington csillagászati összegeket költ a fegyverrendszeri fejlesztésére, egy-egy új eszközbe igyekeznek belezsúfolni mindent, a high-tech csúcsát jelentő megoldásokat, olyanokat, amelyeket el sem tudunk képzelni.
A végeredmény méregdrága lesz, kényes, nem kompatibilis semmivel, amit korábban használtak. És ahogy ebből a példából is kiderül, sokkal-sokkal kevesebb pénzből semlegesíthető a csatatereken, ahol újra és újra bebizonyosodik, hogy egy konvencionális és szimmetrikus háborúban még mindig a „primitív” megoldások a leghatékonyabbak.
Bekezdések