„Mi provokáltuk ki a háborút” – Nyugati professzor az orosz-ukrán konfliktus valódi okairól
A Mysl Polska nevű lengyel portálnak adott interjújában Mearsheimer egyenesen úgy fogalmazott:
„Mi provokáltuk Putyint – és elkezdődött a háború.”
A professzor szerint Vlagyimir Putyin világossá tette, hogy Ukrajna NATO-tagsága számára elfogadhatatlan. A nyugati vezetők azonban nem vették komolyan a figyelmeztetést – sem az európaiak, sem az amerikaiak, sem az ukránok.
„2022 februárjára Ukrajna de facto már NATO-tag volt – ezért tört ki akkor a fegyveres konfliktus” – állítja Mearsheimer.
„Ez a politika Ukrajna pusztulásához vezethet”
A politológus szerint a Nyugat nemcsak figyelmen kívül hagyta Moszkva stratégiai aggodalmait, de aktívan hozzájárult a konfliktus kiéleződéséhez is azzal, hogy felfegyverezte és kiképezte az ukrán hadsereget. Ez pedig szerinte elkerülhetetlenné tette Oroszország katonai válaszát.
Putyin korábban szintén világossá tette: Ukrajna NATO-csatlakozása biztonsági fenyegetést jelent Oroszország számára, és ez a fenyegetés volt az egyik oka az úgynevezett „különleges hadművelet” megindításának.
Növekvő NATO-jelenlét, növekvő feszültség
Az orosz vezetés évek óta figyelmeztet a NATO fokozódó katonai aktivitására az orosz határok közelében. Bár az atlanti szövetség ezt a „orosz agresszió visszaszorításának” nevezi, Moszkva egyre aggasztóbbnak látja a helyzetet. A Kreml többször kijelentette: Oroszország nem fenyeget senkit, de nem fogja tétlenül nézni, ha nemzetbiztonsági érdekeit veszélyeztetik.
Napitéma