Elázott zenészek, menekülő nézők, megalázott sportolók az olimpia nyitóünnepségén
Péntek este hivatalosan is megkezdődött a XXXIII. nyári olimpia, amely egy három és fél órás megnyitóval indult. A 170 fős magyar küldöttség hajója rendben megérkezett a Szajnára, azonban a nagyszabású megnyitó korántsem volt zökkenőmentes, ugyanis a hatalmas esőzés miatt rengeteg néző elmenekült.
Óriási volt a készültség az olimpia megnyitóünnepsége előtt. A francia Raid rendőri egység tagjai mindenhol ott voltak, a lezárások miatt a Szajna környékére is nehéz volt eljutni. A megszokottakhoz képest ezúttal nem egy stadionban rendezték a nyitóünnepséget, hanem a Szajnán, így ebből a szempontból különleges volt az esemény.
A ceremóniára először került sor stadionon kívül, a sportolókat a Szajna mintegy hat kilométeres szakaszán 85 hajó szállította az Austerlitz hídtól a Jéna hídig olyan nevezetességeket érintve, mint a Notre-Dame, a Louvre vagy az Orsay Múzeum.
A folyó mentén, illetve hidakon kialakított színpadokon zajlott a műsor kulturális része. Összesen mintegy 2000 táncos és színész tizenkét művészi tablót jelenített meg, amelyek a világról összesereglett sportolókat ünnepelték, illetve arról meséltek történetet, milyen Franciaország, a sokszínűség országa. A koreográfiát, a műsor elemeit 200 napon keresztül gyakorolták.
A sportolók hajós felvonulását a hagyományoknak megfelelően a görögök kezdték meg, őket követte a többi csapat a francia ABC alapján, így Magyarország 83. volt a sorban.
Ezt követően is folytatódott a műsor, azonban a folyamatosan szakadó eső miatt rengeteg néző elkezdett menekülni. Egy kötéltáncos például elcsúszott a produkció közben, míg a Radio France zenekarnak el kellett volna játszania a Marseillaise-t, de az eső miatt nem tudták, mert a fafúvós hangszereket nem lehet esőnek kitenni, és nem volt felettük sátor.
A német küldöttség hajóján is lejátszódott egy botrányos jelenet. A zuhogó esőben a sportolók nyitott hajókon voltak kénytelenek végigutazni a Szajnán. Miután a németek teljesen eláztak, öt sportoló a fedett fedélzetre próbált bemenekülni, azonban a biztonságiak a televíziós közvetítés miatt visszaterelték őket a fedélzetre. Ezt követően szolidaritásból az összes német sportoló levonult a nyitott fedélzetről.
A olimpiai láng a francia világ- és Európa-bajnok Zinédine Zidane kezében érkezett az Eiffel-toronynál zajló ünnepséghez, és ő a Roland Garros 14-szeres spanyol bajnok teniszsztárjának, Rafael Nadalnak adta át, aki motorcsónakon szállította a lángot olyan élő legendákkal közösen, mint a román Nadia Comaneci és az amerikai Serena Williams, valamint Carl Lewis.
A hajóból kiszállva a teniszező Amelie Mauresmo futott a fáklyával a Louvre elé, ahol a kosárlabdázó Tony Parker következett. Ezt követően paralimpikonok és a francia sport nagyjai sorra adták át egymásnak a lángot gyors egymásutánban, köztük Alain Bernard úszó, vagy éppen a kerékpáros Charles Coste, a legidősebb francia olimpiai aranyérmes.
A nyitóünnepség egyik nagy kérdése az volt, hogy ki kapja meg a legfontosabb feladatot, a lánggyújtó szerepét. Végül a szervezők választása két egyaránt háromszoros olimpiai bajnokra esett. Az olimpiai lángot végül a cselgáncsozó Teddy Riner és az atléta Marie-José Pérec gyújtotta meg az Tuileriák kertjében, ahol augusztus 11-ig, a záróünnepség végéig lobog majd egy hőlégballon aljában.
Végezetül egy megrázó előadással ért véget a párizsi olimpia megnyitója. A gyógyíthatatlan beteg Céline Dion, aki már évek óta nem tud koncertet adni, énekelte Edith Piaf „Himnusz a szerelemhez” című dalát. Kivételesen emberi, nagyszerű pillanat volt, a kevés emberi pillanat egyike a megnyitón.
Párizsban 1900 és 1924 után harmadszor rendeznek nyári olimpiát. Az augusztus 11-ig tartó párizsi olimpián 206 ország 10 714 sportolója vesz részt. A 21 sportágban érdekelt magyar csapat 180 fős.
origo