Olyan hibát vétett a Nyugat, ami Ukrajna vesztét okozhatja
A Reuters legújabb oknyomozó vizsgálata és az ebből készült jelentés feltárta, hogy az Egyesült Államok és a NATO évek óta tartó számítási hibái és mulasztásai vészes hiányt okoztak a 155 milliméteres tüzérségi lövedékekből, amelyek kulcsfontosságú fegyverek Ukrajna számára az Oroszországgal vívott háborúban.
EZ A HIÁNY OROSZORSZÁG JAVÁRA FORDÍTOTTA A HÁBORÚ MENETÉT, ÉS RÁVILÁGÍTOTT ARRA, HOGY A NYUGAT KÉPTELEN MEGFELELŐEN TÁMOGATNI UKRAJNÁT A JELENTŐS KATONAI SEGÉLYÍGÉRETEK ELLENÉRE
– mutatott rá a Makronóm a jelentést elemezve. A jelentés több ezer oldalnyi bizalmas amerikai katonai tájékoztatót, nyilvános dokumentumokat és más belső feljegyzéseket vizsgált át, valamint tucatnyi jelenlegi és volt amerikai, ukrán és NATO-s katonai tisztviselővel készített interjút.
A 155 milliméteres lövedék alapvető fontosságú Ukrajna számára az 1000 kilométeres frontvonal fenntartásához. Ezek a lövedékek egyesítik a páncélzat megsemmisítéséhez és a veszteségek okozásához szükséges robbanóerőt a megnövelt hatótávolsággal, így a 155 milliméteres lövedéket és annak orosz megfelelőjét kulcsfontosságúnak tartják. Ezeket használja a megállás nélkül működő tüzérség is.
A HÁBORÚ KEZDETE ÓTA A TÜZÉRSÉG OLYAN HALÁLOSNAK BIZONYULT, HOGY AZ UKRÁN KATONAI PARANCSNOKOK BECSLÉSE SZERINT MINDKÉT OLDALON A VESZTESÉGEK TÖBB MINT 80 SZÁZALÉKÁÉRT FELELŐS.
A Reuters jelentése szerint azonban az ukrán erők komoly hiányokkal küzdenek, és előfordult, hogy egyes dandároknak naponta mindössze négy lövedék állt rendelkezésére, amellyel hatalmas területeket kellett fedezniük. E hiány miatt az ukrán katonák sebezhetővé váltak, és nem tudtak megfelelően reagálni az orosz előrenyomulásra.
A JELENTÉS FELTÁRTA, HOGY 2014 NYARÁTÓL 2015 ŐSZÉIG AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK TERMELÉSE A 155 MM-ES LŐSZERBŐL ÚGY VISSZAESETT, HOGY EGYETLEN ÚJ LÖVEDÉKKEL SEM BŐVÍTETTE KÉSZLETEIT.
A gyártási hibák, a biztonsági előírások megsértése és a lövedékekben használt robbanóanyag típusának változása pedig tovább súlyosbította a problémát. A vizsgálat kiemeli a történelmi tévedések, a termelési problémák és a nemzetközi függőségek összetett kölcsönhatását, amelyek a jelenlegi lövedékhiányhoz vezettek.
A Krím 2014-es orosz elfoglalása és a 2022-es orosz invázió közötti években a NATO vezető parancsnokai és az amerikai lőszergyárakat működtető vagy felügyelő tisztviselők többször figyelmeztették kormányaikat: egy esetleges háború miatt növelni kell a termelést.
DE EZEKET A JELZÉSEKET NAGYRÉSZT FIGYELMEN KÍVÜL HAGYTÁK
– írják a jelentésben. Ezenfelül az Egyesült Államokban és Európában számos tüzérségi gyártósort lezártak. „Ez egy olyan probléma, amely már régóta húzódik” – mondta Bruce Jette, aki 2018-tól 2021 januárjáig az amerikai hadsereg beszerzésekért, logisztikáért és technológiáért felelős helyettes államtitkára volt.
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója korábbi elemzésében rámutatott, hogy a hiány elsősorban a tüzérségi rendszereket érinti.
AZ OROSZ–UKRÁN HÁBORÚBAN ÉPPEN A TÜZÉRSÉG AZ, AMELY DOMINÁLJA A HARCOKAT, ÉS A LEGFONTOSABB FEGYVERNEMMÉ VÁLT.
A nyugati fegyvergyártó cégek szerint a kereslet a lőszerekre tizenötszörös a korábbi időszakhoz képest, és az ágazatnak több milliárd dolláros fejlesztésekre lenne szüksége ennek kielégítéséhez. A nyugati fegyverek esetében 155 milliméteres kaliberű lövedékekről beszélhetünk (ilyet használnak többek között a francia Caesarokban, a német PzH 2000-esekben vagy a lengyel Krabokban), a szovjet tüzérségi rendszerek a 152-es és 122-es kaliberrel működnek.
NYUGATI SZÁMÍTÁSOK SZERINT UKRAJNA ÁTLAGBAN NAPI 6-7000 LÖVEDÉKET HASZNÁL. OROSZORSZÁG ENNEK LEGALÁBB A HÁROMSZOROSÁT, NAPI 20 EZRET
– világított rá Bendarzsevszkij. Eközben a Reuters jelentése szerint az ukrán parancsnokok is azt mondják, hogy minden egyes lövedékre, amelyet az ő erőik kilőnek, Oroszország legalább ötöt lő ki. A problémát súlyosbítja, hogy Ukrajnának Oroszországgal szemben kritikus és egyre növekvő emberhiánnyal kell szembenéznie.
A nyugati, modernebb fegyverek előnyére írható ugyanakkor, hogy pontosabbak és gyorsabbak, ezért alapvetően kevesebb lőszerrel is elérik azt a célt, mint a másik oldal több lövedék felhasználásával. Ám becslések szerint Ukrajnának így is 1,5 millió tüzérségi lőszerre van szüksége évente, ám a nyugati védelmi ipar 2023 elején ennek még csupán a töredékét volt képes gyártani. Európában például mindösszesen csupán évi 300 ezer lőszert.
A jelentés szerint az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei már dolgoznak a problémák megoldásán, és az új létesítmények, valamint a modernizált üzemek várhatóan növelni fogják a termelést.
Európában a lövedékgyártás már meghaladja az amerikai termelést, és a NATO célja, hogy idén 2 millió lövedéket állítson elő.
Ezek az erőfeszítések azonban még mindig elmaradhatnak Ukrajna azonnali szükségleteinek kielégítésétől – húzták alá a jelentésben.
index