Európa

Öngól a Brexit – jól járnak a magyarok

Hirdetés

Semmit sem fognak elérni a britek a bevándorlás korlátozásánál a brexit segítségével, más szóval óriási öngólt rúgnak a kilépéssel, amelyre nagyon sokan azért szavaztak, mert elegük van a bevándorlókból.

A bevándorlás kezelése hatalmas probléma Nagy-Britannia uniós kilépési folyamatában, miután a londoni kormány az EU elvárása ellenére egyelőre nem vállalt garanciát arra, hogy a már a szigetországban élő és dolgozó uniós vendégmunkások  megtarthatják a „szerzett jogaikat”. Ugyanakkor hiábavalóan reménykedik, aki azt hiszi, hogy brexit véget vet a migráció gondjának – írja a CNBC.

Paul Collier, az Oxfordi Egyetem gazdasági és közpolitikai stúdiumokkal foglalkozó professzora szerint már most óriási bevándorló tömeg tartózkodik a szigetországban. Hiába ígéri Theresa May miniszterelnök, hogy a kilépés után az Egyesült Királyság visszaszerzi az ellenőrzést a határai felett, meg van kötve a keze azokkal az uniós állampolgárokkal kapcsolatban, akik már ott élnek. Nagy-Britannia tíz évvel ezelőtt elkövetett egy óriási hibát – emlékeztet Collier. Szemben a többi nyugat-európai országgal – elsősorban Németországgal,- kinyitotta a kapuit. Nem élt azzal a lehetőséggel, hogy hétéves halasztást  kérjen a vendégmunkások beáramlásának szabaddá tétele előtt.

Ez a döntés azzal a következménnyel járt, hogy a legmozgékonyabb kelet-európaiak, akiknek elegük volt a keleti bérekből, Nagy-Britanniát célozták meg.

Nincs olyan forgatókönyv a brexitre, amely lehetővé tenné a már ott lévő európai bevándorlók kitoloncolásást  mondta a professzor.

Hirdetés

Szerinte a vidéki brit átlagpolgárok jelentős része pont azért szavazott a brexitre, mert elege volt a kelet-európaiakból. Többségük úgy vélte, hogy a vendégmunkások elveszik előlük az állásokat.

A fullfact.org független elemző cég becslése szerint 3,6 millió olyan ember él a szigetországban, aki más EU-s tagország állampolgára. Ez a munkaképes korú népesség hat százaléka. Ezzel egyidejűleg 2015-ben 123 ezer menekült tartózkodott az országban.

Collier  azt javasolja, hogy az EU azon országokban segítése a munkahelyek teremtését, amelyek nagy befogadói a dél felől induló bevándorlóknak. Az egyik példa erre Jordánia, amelyet különösen nyitottnak és vendégszeretőnek tartanak. A professzor úgy látja, hogy ezt a lehetőséget eddig az európai országok figyelmen kívül hagyták.

Forrás: napi.hu

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!