Orbán Viktor túl merészet álmodott – mi lesz ebből?
Az Orbán-kormánytól eddigi regnálása alatt sem álltak távol a merész álmok, és itt említhetnénk azt, hogy belátható időn belül utol fogjuk érni Ausztriát gondolatot, az egymillió új munkahely ígéretét, vagy épp a teljes foglalkoztatottság teljesülését. Az első elhangzáskor ezek mindenképp olyan tervek voltak, melyek akkor elképzelhetetlennek hangoztak. Most a negyedik miniszterelnöki beiktatásakor emeltet a tétet Orbán, mivel nem 4, hanem 12 évre tervez előre, ezért bátorkodott azt mondani:
„Magyarország 2030-ra az Európai Unió első öt olyan országa közé tartozzon, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni”.
Bár ez a mondat még mindig túlságosan tágan fogalmaz ahhoz, hogy pontosabb tudhassuk, mire gondolt az újraválasztott miniszterelnök, az viszont világosan látszik, hogy ha komolyan gondolta, akkor nagy fába vágta a fejszéjét.
Noha makrogazdasági szinten egyre jobb eredményeket produkál Magyarország, az egyén szintjén egyrészt óriási különbségek vannak, másrészt nemzetközi összehasonlításban nagyon sokat kell még fejlődnünk.
- Azt, hogy Magyarországon mennyire jó élni, viszonylag nehéz meghatározni. Az egész országot tekintve elő lehet venni az egy főre jutó GDP-k rangsorát, mely a legegyszerűbb módja az életszínvonal kifejezésére.
- Azt, hogy mennyire jó lakni Magyarországon meglehetősen tág határok között lehet értelmezni, hiszen számos szempont alapján vizsgálhatnánk ezt a kérdést kezdve az infrastruktúra minőségétől az ügyintézés gyorsaságán és a közterületek tisztaságán át egészen addig, hogy az egyén anyagi lehetőségei milyen minőségű lakhatást, szűkebb környezetet tesznek lehetővé.
- A jó munkahelynek számos ismérve van a tehetséggondozástól kezdve az inspiráló és támogató környezeten át egészen a kiegészítő juttatásokig. A munkahellyel való elégedettséget azonban az Eurostat is méri, mely alapján nem is áll annyira rosszul Magyarország, hiszen a 10-es skálán 7,1 pont szerepel az országunk mellett, ami a középmezőnybe sorolja hazánkat. Ahhoz, hogy az első ötbe kerüljünk, nem is kellene túl sokat fejlődni, hiszen a 2013-as felmérés szerint 7,5 ponttal már az ötödik helyet kiérdemelnénk. Ami, ha ma készülne a felmérés, nem kizárt, hogy meg is lenne. Az elmúlt közel 5 évben ugyanis sokat változott előnyére nemcsak a munkaerőpiac, de a bérezés színvonala is. A magasabb elérhető fizetés pedig szinte biztos, hogy ha kis mértékben is, de az alkalmazottak elégedettségét is fokozza.
Forrás: mfor