A Bloomberg szerint Orbán Viktort meg kellene fosztani a jogaitól
Európának meg kell találnia a módját, hogy megkerülje Magyarországot, amelynek „Putyin-barát miniszterelnöke, Orbán Viktor akadályozza a szankciók jóváhagyását és ellenzi az ukrán erők kiképzésére irányuló erőfeszítéseket” – egyebek mellett ezt javasolja a Bloomberg annak érdekében, hogy az orosz elnök valóban komolyan vegye a béketárgyalásokat.
Az amerikai tisztviselők már korábban jelezték, kezdik elveszíteni a türelmüket az orosz–ukrán háború békefolyamatai miatt. A probléma egyik része, hogy vonakodnak nyomást gyakorolni Vlagyimir Putyin orosz elnökre, hogy engedményeket tegyen – írja a Bloomberg az elemzésében, amit a Mandiner szúrt ki.
Arra is kitértek, a Fehér Ház eddig kényelmesen elfogadta Putyin szinte minden követelését, a jogellenes orosz annektálások legitimizálásától kezdve Ukrajna NATO-tagságának blokkolásáig. A korábbi adminisztráció alatt engedélyezett katonai segélyeket ideiglenesen felfüggesztették, és új fegyvereket nem ígértek. Ezért a Bloomberg további három lépést emel ki Ukrajna megfelelő támogatása érdekében:
- Szerintük Ukrajna az egyik legnagyobb európai fegyvergyártó országgá válhat, ugyanakkor a kapacitásának nagy része még mindig parlagon hever, mivel nincs elég finanszírozás. A célzott finanszírozás – beleértve a lefoglalt orosz központi banki eszközökből származó bevételeket – segíthet gyorsan növelni a helyben gyártott hadieszközöket.
- Európának saját, fejlettebb fegyverrendszereket kell szállítania. A várható német kancellár, Friedrich Merz jelezte, hogy támogatja Ukrajnának a hosszú hatótávolságú, német gyártmányú Taurus rakéták küldését, amelyek képesek célba venni az orosz ellátási útvonalakat a Krímben.
- Európának meg kell találnia a módját, hogy megkerülje Magyarországot, amelynek „Putyin-barát miniszterelnöke, Orbán Viktor akadályozza a szankciók jóváhagyását és ellenzi az ukrán erők kiképzésére irányuló erőfeszítéseket”. Az EU-nak vannak eszközei – ilyen többek között a minősített többségi szavazás kiterjesztése –, hogy az európai biztonsági érdekek ellen dolgozó tagokat a háttérbe szorítsa. „Itt az ideje használni őket” – írták az elemzésükben.
Végül a Bloomberg elemzése szerint Európának határozottan fel kell lépnie az orosz szankciók kijátszása ellen. Ennek részeként érvényesíteni kell az olaj árplafonját, valamint el kell lehetetleníteni az Oroszország számára kerülőutakon juttatott kettős felhasználású technológiák áramlását. Az európai vezetőknek nyomást kell gyakorolniuk a Fehér Házra: hajtsa végre saját fenyegetéseit, miszerint másodlagos szankciókat vezetnek be a kínai és indiai orosz olajat vásárlókkal szemben.
VH