A Bild, az egyik legnépszerűbb német napilap a magdeburgi terrortámadást követően azonnal 11 halálos áldozatról számolt be, annak ellenére, hogy a hatóságok nem erősítették meg, és a magdeburgi városvezetés is egyetlen áldozatot közölt. A Bild később, a négy halálos áldozatról szóló hivatalos közlemény után sem változtatott az adaton, amelyet a nemzetközi sajtó krémje is átvett a terrortámadás után.
Mint ismert sokkoló jelenetek történtek péntek este Németországban. Egy bevándorló férfi a tömegbe hajtott a magdeburgi karácsonyi vásáron. Eddig öt ember halálát erősítették meg a hatóságok, több mint kétszáz ember pedig megsebesült a terrortámadásban, közülük több mint negyvenen súlyosan.
Az éjszaka folyamán a nagyobb német sajtóorgánumok rögtön 11 halálos áldozatot közöltek. A sort a Bild című napilap kezdte, vélhetően az azonos politikai oldalon álló médiumok onnan vették át az információt.
Ekkor Magdeburg városa egyetlen halálos áldozatról számolt be, később a magdeburgi mentőszolgálat már három halálesetet közölt.
Bild meldt al 11 doden. Vermoedelijke dader gearresteerd.⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️ pic.twitter.com/CHlzZQyaqB
Hirdetés — Jochem (@WickedWild1975) December 20, 2024
A Bild szinte egész éjszaka 11 halálos áldozatról írt, és ezen még akkor sem változtatott az egyik legolvasottabb napilap, amikor már Reiner Haseloff tartományi miniszterelnök is két halálos áldozatról számolt be.
Később a hivatalos közlés szerint négyre emelkedett a magdeburgi terrortámadás halálos áldozatainak száma, a Bild azonban továbbra is kitartott a 11 áldozat mellett.
A nagyobb német sajtóorgánumok mellett a nemzetközi sajtó is követte a Bildet, így a Reuters, a francia Le Figaro és a brit Telegraph is folyamatosan 11 áldozatot közölt, csak órákkal a hivatalos tájékoztató után korrigálták a számokat.
Ezek az információk futótűzként terjedtek a magyarországi sajtóban is, nagyon sokan 11 halálos áldozatot emlegettek a terrortámadást követő percekben. A közszereplők is ezekkel az információkkal kommunikáltak a közösségi felületeken, köztük Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is.
Magyar Péter később teljes gőzzel ráugrott a témára, és élesen bírálta Kocsis Mátét. A Tisza Párt elnöke azt elfelejtette megemlíteni, hogy a világsajtó krémje is teljes bizonytalanságban működött órákig, így maradtak a 11 halálos áldozatnál, élükön a Bilddel, amely még a hivatalos információk után is vonakodott rögtön javítani az adatokat.
Kocsis Máté a közösségi oldalán reagált a vádakra.
Izgalmasnak ígérkezik a vita, hogy nem is szír volt a gyilkos, hanem szaúdi – kezdte ironikus hangnemben a Fidesz frakcióvezetője. Kocsis hangsúlyozta, hogy az elkövető származása és a bevándorlási státusa nem változtat a tragédia lényegén:
A lényeg ugyanaz: európaiak a halottak, bevándorló a gyilkos. Sokadjára.
A frakcióvezető hozzátette, hogy az első hírek valóban szír elkövetőről szóltak, de az elkövető szaúdi származása semmit sem változtat az integráció kudarcának tényén.
Ez csak erősíti azt a tényt, hogy a csodafegyverként emlegetett integráció minimum nyikorog – írta Kocsis, miközben újra hangsúlyozta, hogy Magyarország mindenáron elutasítja a brüsszeli migrációs politikát.
Kocsis a végén bocsánatot kért azoktól, akiket a téves hírek felzaklattak, de élesen bírálta Magyar Pétert és a Tisza Párt politikáját, amely szerinte elhallgatja az európai közösségek előtt álló valós kihívásokat.
Magyar Péter úgy rázza az öklét, mintha nem éppen néhány napja tette volna kockára magyar emberek életét, amikor veszélyes álhírt terjesztett.
Habzó szájjal azt terjesztette – a Magyar Hangra hivatkozva –, hogy a megbuktatott szír elnök, Bassár el-Aszad Magyarországra menekült repülőgéppel, amiről egy képet is megosztott, azonban ezután rögtön kiderült, hogy a baloldali politikus által terjesztett információk hamisak. Bassár el-Aszad nem jött Magyarországra, a bukott elnök Oroszországba menekült, a kép pedig, amivel bizonyítani akarták, hogy hazánkban landolt a repülőgépe, egy 12 éve, egy török repülőtéren készült felvétel.
A Magyar Hang az eset után rögtön elnézést kért az olvasóktól az álhír terjesztése miatt, Magyar Péter azonban továbbra is kitart a hazugsága mellett. A baloldali politikus továbbra sem akarja bevallani a nyilvánvalót: álhírt terjesztett.
Olyan felvetések is vannak azóta az üggyel kapcsolatban, hogy Magyar Péter lehet az, aki egymaga állhat az álhírbotrány kirobbantása mögött, és hogy a Magyar Hang és Magyar Péter összejátszva terjeszthették a hamis információkat. A baloldali politikusnak azért állhatott érdekében ezt a hazugságot terjeszteni, hogy ezzel is megpróbálja gyengíteni a kormányt.
A balliberális sajtó szinte semmit nem foglalkozott Magyar Péter álhírterjesztésével. Jellemzően csak röviden írták meg, hogy nemzetbiztonsági vizsgálat indult az ügyben, a dezinformáció további következményeivel már nem foglalkoztak.
A balliberális sajtó szemétdombja, a Telex szintén igyekezett távol tartani magát attól, hogy foglalkozzon az álhírterjesztéssel. A portálon a HVG-hez hasonlóan röviden megírták, hogy a Tisza Párt elnökének aggályos akciójáról is szó esett a Tisztelt Házban.
MNO/VH