Meglepő fejlemény: orosz tárgyalódelegáció érkezik Amerikába
A Csendes-óceán térségének nemzetközi csúcstalálkozóját San Franciscóban rendezik, ahol jelen lesz Kína és Oroszország delegációja is írja a mandiner.hu.
Jövő héten tartják Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés harmincadik csúcstalálkozóját San Franciscóban, amelyen többek között részt vesz Kína, valamint Oroszország delegációja is.
A CSÚCSTALÁLKOZÓ A JELENLEGI FESZÜLT VILÁGPOLITIKAI HELYZETBEN KIEMELTEN FONTOS.
Az országok vezetői november 15-17 között tanácskoznak, ezt megelőzően november 11-től magas rangú pénzügyi tisztviselők is tárgyalásokat folytatnak, a találkozóra érkező vezérigazgatók pedig november 14-16 között fognak megbeszéléseket folytatni.
Az APEC 1989-ben alakult meg egy informális párbeszéd fórumként, amely az évek során egyre formálisabbá vált, jelenleg már évente tartanak csúcstalálkozókat. Kezdetben 12 tagja volt, ma már 21 ország alkotja: Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Kína, Hongkong, Indonézia, Japán, Dél-Korea, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Pápua Új-Guinea, Peru, Fülöp-szigetek, Oroszország, Szingapúr, Tajvan, Thaiföld, Egyesült Államok és Vietnam.
Egyedülálló az APEC abban, hogy
VALÓJÁBAN NEM ORSZÁGOKAT, HANEM AZ ORSZÁGOK GAZDASÁGAIT SZERVEZI EGY CSOPORTBA,
így lehetséges az is, hogy a találkozókon részt vesz Hongkong és Tajvan is – utóbbit a mostani, valamint az előző csúcson is Morris Chang, a tajvani TSMC félvezetőgyártó alapítója képviselte.
Hongkong képviselete is kérdéses, miután Washington állítólagos emberi jogi jogsértések miatt szankciókat hozott John Lee hongkongi kormányfő ellen. A hongkongi kormány közölte, hogy Lee „időbeosztási problémák” miatt nem vesz részt a találkozón, helyette Paul Chan pénzügyi miniszter utazik San Franciscóba.
AZ UKRAJNAI HÁBORÚ KIROBBANÁSA ÓTA OROSZORSZÁG RÉSZVÉTELE IS PROBLÉMÁSSÁ VÁLT A SZERVEZETBEN, ENNEK ELLENÉRE
AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK MEGHÍVTA OROSZORSZÁGOT IS A CSÚCSTALÁLKOZÓRA.
Vlagyimir Putyin ugyan nem fog részt venni azon, de ez így is jelentős fejlemény, hiszen a Moszkva és Washington közötti kommunikáció minimálisra csökkent az utóbbi mintegy két évben.
A legnagyobb várakozás Hszi Csin-ping és Joe Biden amerikai elnök lehetséges találkozóját előzi meg. Ugyan Hszi még nem erősítette meg, hogy részt vesz-e a találkozón; de az utóbbi időben mind kínai mind amerikai tisztségviselők többször beszéltek arról, hogy a közeljövőben megvalósulhat a két elnök találkozója. Ez komoly lépés lenne a két hatalom kapcsolatának normalizálásában.
A tagországokat erősen megosztja az ukrajnai és a közel-keleti konfliktus is, miatt nehéz lesz a csúcstalálkozó végleges nyilatkozatának kidolgozása.
Szakértők szerint éppen ezért az várható, hogy a bizonyos kérdésekben egy állásponton lévő államok külön saját nyilatkozatokat adnak majd ki a vitás kérdésekben.
Forrás: