Ignazio Cassis svájci külügyminiszter szerint az ukrajnai konfliktus megoldására tett diplomáciai erőfeszítések eredménytelenek lesznek, ha Oroszországot nem vonják be a folyamatba.
Svájc azt tervezi, hogy 2024 júniusában a Luzerni-tó melletti Burgenstock üdülőhelyen magas szintű ukrajnai békekonferenciát rendez, amelynek célja, hogy “közös megegyezést hozzon létre egy kedvező keretről a konfliktus lezárása és a béke konkrét útitervének” kialakítása érdekében.
Korábbi médiajelentések szerint akár 100 ország is jelen lehet az eseményen. Oroszország azonban jelezte, hogy még hivatalos meghívás esetén sem vesz részt a rendezvényen. Azzal érvelt, hogy a találkozó Volodimir Zelenszkij ukrán elnök “békeformuláját” fogja népszerűsíteni, amely azt követeli, hogy Moszkva vonuljon ki minden olyan területről, amelyet Kijev sajátjának vall, valamint egy olyan bíróság létrehozását, amely állítólagos háborús bűnök miatt vádat emel Oroszország ellen. Moszkva a kezdeményezést “a valóságtól elrugaszkodottnak” minősítette.
Cassis szerdán újságíróknak nyilatkozva megjegyezte, hogy a konferenciát Zelenszkij kérésére szervezik meg, hozzátéve, hogy elegendő feltétel áll rendelkezésre ahhoz, hogy nagy horderejű béketörekvést indítsanak el.
“Az első ország, amellyel Ukrajna után beszéltünk, természetesen Oroszország volt. Mert Oroszország nélkül nem lehet békefolyamat, még akkor sem, ha az első találkozón nem lesz jelen” – mondta.
A diplomata elismerte, hogy Moszkvát “előbb-utóbb be kell vonni, de nem feltétlenül az első naptól kezdve”, és arra utalt, hogy az első konferencia talán arra összpontosít, hogy “pontosan hogyan hívjuk meg Oroszországot, és milyen szerepet adjunk neki”.
Viola Amherd svájci elnök e megjegyzésekhez csatlakozva arra figyelmeztetett, hogy a csúcstalálkozó sikere korántsem garantált. “Az alternatíva az lenne, ha nem tennénk semmit… Ezen a konferencián nem fogunk béketervet aláírni. Úgy gondoljuk, hogy lesz egy második konferencia, de a folyamatot ezzel a konferenciával akarjuk elindítani”.
Miközben Moszkva bojkottálni kívánja a svájci rendezésű békekonferenciát, fenntartja, hogy nyitott az Ukrajnáról szóló tárgyalásokra, mind közvetlenül, mind Kijev nyugati támogatóival.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova azonban a múlt hónapban azt mondta, hogy mielőtt bármilyen tárgyalás megkezdődhetne, Kijevnek fel kell oldania a jelenlegi orosz vezetéssel való kapcsolatfelvétel tilalmát. Az erről szóló rendeletet Zelenszkij 2022 őszén írta alá.
orosz hírek