Európa

Itt a lista: az országok, amelyek katonákat küldenének Ukrajnába

Hirdetés

Franciaország a közelmúltban vetette fel annak lehetőségét, hogy európai országok katonákat küldjenek Ukrajnába. A felvetés azóta is élénk nemzetközi reakciókat vált ki, és egyre több állam vezetője nyilatkozik arról, hajlandó lenne-e részt venni ilyen misszióban – írja a Privátbankár.

A cikk szerint Emmanuel Macron francia elnök február végén vetette fel nyilvánosan, hogy európai országok katonákat küldhetnének Ukrajnába, noha nem harcoló szerepben, hanem logisztikai és kiképzési célokkal. A javaslat sokkolta a közvéleményt és több NATO-tagországot is, de azóta több ország részéről is érkeztek támogatást vagy nyitottságot jelző nyilatkozatok.

Az észt miniszterelnök, Kaja Kallas kijelentette, hogy nem zárja ki a katonai jelenlétet Ukrajnában. Ugyanezt a hozzáállást képviseli Litvánia is, ahol Gabrielius Landsbergis külügyminiszter szintén támogatta a felvetést.

Csehország részéről Petr Pavel államfő nem tartja elképzelhetetlennek az ukrajnai katonai jelenlétet, habár hozzátette, hogy ez csakis nem harcoló szerepben képzelhető el. Hasonló állásponton van Szlovákia korábbi védelmi minisztere, Jaroslav Nad is.

Hirdetés

A közép-európai országok közül Románia és Bulgária vezetői eddig nem támogatták nyilvánosan a francia kezdeményezést. Magyarország pedig határozottan elutasítja a katonai részvétel lehetőségét. Orbán Viktor miniszterelnök korábban is többször hangsúlyozta, hogy Magyarország nem kíván katonailag részt venni az orosz–ukrán konfliktusban.

Macron azóta is kiáll amellett, hogy az európai országoknak minden lehetőséget nyitva kell hagyniuk, ha Ukrajnáról van szó. Úgy véli, hogy Oroszország csak akkor fog meghátrálni, ha látja az elszántságot és egységet az európai országok részéről.

Németország és az Egyesült Királyság viszont továbbra is kizárják a szárazföldi csapatok bevetését. Olaf Scholz német kancellár világosan kijelentette, hogy Németország nem fog katonákat küldeni Ukrajnába. Ugyanezt erősítette meg Rishi Sunak brit miniszterelnök is.

Az Egyesült Államok szintén kizárja saját katonáinak bevetését az ukrán fronton, de továbbra is jelentős katonai és pénzügyi támogatást nyújt Kijevnek.

A cikk szerint jelenleg nincs szó arról, hogy NATO-misszió keretében küldenének katonákat Ukrajnába. A nyilatkozatok egyéni országdöntéseket tükröznek, és legfeljebb nem harcoló, támogató szerepköröket helyeznek kilátásba.

Hirdetés

kárpáthír

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!