Ostorral fordították vissza az amerikai határőrök az illegális migránsokat a határon
Továbbra is teljes a káosz a mexikói–amerikai határnak azon a szakaszán, ahol a főként Haitiről érkező bevándorlók vertek tábort. Joe Biden elnök liberális bevándorláspolitikai intézkedései miatt a világjárvány lecsengésével újra hatalmas tömegek indulnak el a szegényebb országokból az Egyesült Államok felé. Jó láthatóan az amerikai határvédelem és a menekültügyi rendszer sem bírja a terhelést – hangzott el az M1 Híradójában.
Ostorcsapásokkal igyekeztek megakadályozni az amerikai határőrség lovas egységei, hogy a bevándorlók átkeljenek az Egyesült Államok és Mexikó közötti Rio Grande határfolyón. A felvételek még vasárnap készültek és óriási felháborodást váltottak ki.
Joe Biden az ENSZ-közgyűlésre menet röviden reagált egy újságíró kérdésére: „Uralmunk alá vonjuk a helyzetet” – mondta az amerikai elnök.
A politikai bal- és jobboldal egyaránt éles kritikával illeti a Fehér Ház migrációs politikáját: a republikánusok azzal vádolják a Biden-adminisztrációt, hogy káoszba taszította a déli határon kialakított viszonylagos rendet, míg a demokraták Biden korábbi ígéreteit kérik számon a bevándorlók befogadásáról.
Több mint 14 ezer illegális bevándorló torlódott fel a Mexikót az Egyesült Államokkal összekötő egyik híd alatt.
Naponta százak sorsáról döntenek az amerikai hatóságok: sokakat beengednek az országba, másokat viszont buszokon toloncolnak vissza Mexikóba.
Az utánpótlás folyamatos: a Rio Grande határfolyón kifeszített kötélpályán napi százak érkeznek, köztük sokan vannak, akiket már többször kitoloncoltak. A túlparton az amerikai határrendészet nagy erőkkel vonult fel, hogy megakadályozza a csoportos határsértést. Csak augusztusban 90 ezer embert fordítottak vissza.
Greg Abbot Texas állam kormányzója üzent a bevándorlóknak: az illegális határátkelés nem marad következmények nélkül.
„A Biden-adminisztráció az elkapunk és szabadon engedünk politikáját űzi, ezzel szemben a texasi kormány a letartóztatás és börtönbüntetés politikáját képviseli. Azt üzenjük azoknak, akik ide akarnak jönni: ha átkelsz a folyón és Texasba jössz, könnyen bilincsben találhatod magad” – fogalmazott a kormányzó.
A határ túloldalán is szigorítanak: egy nemzetközi együttműködés keretei között a mexikói hatóságok razziákat tartanak a folyó partján fekvő határváros szálláshelyein: az országban illegálisan tartózkodó személyek után kutatnak.
Ezalatt megkezdték a haitiből származó bevándorlók kitoloncolását az Egyesült Államokból: napi akár hét utasszállító gépet is útnak indíthatnak a mexikói határról, amely egyenesen a haiti fővárosba repíti őket.
A kitoloncolt, hazatért bevándorlók megrohamozták az utasszállítót, amelyen érkeztek: egy utolsó elkeseredett próbálkozást tettek, hogy visszajussanak az ígéret földjére. Nem fogadták el a tényt, hogy menedékkérelmüket az amerikai hatóságok elutasították, hiába tették meg a hosszú utat.
A Fehér Ház végül engedett a nyomásnak: bejelentették, hogy jelentősen növelik a befogadható menedékkérők számát 15 ezerről 125 ezerre. Kérdés azonban, hogy ez a lépés enyhíteni fogja-e a déli határon a minden korábbinál nagyobb migrációs nyomást.
New photos show Border Patrol agents whipping at and charging their horses at Haitian migrants attempting to get to an international bridge in Del Rio, where thousands have sought refuge trying to seek asylum.
?: Paul Ratje/AFP via Getty https://t.co/4Hek2oeVus pic.twitter.com/VtbRm4pcjW
— Axios (@axios) September 20, 2021
Forrás: hirado.hu