Pánik Kijevben: többet bukhatnak a tűzszüneten, mint hitték
Az Ukrán Politikatudományi Intézet igazgatója, Ruszlan Bortnik a Youtube-csatornáján közzétett legújabb videójában arról beszélt, hogy mikorra várható a sokat emlegetett tűzszünet megkötése. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a demarkációs vonal váratlan területeken haladhat keresztül.
– Május 9-e határozottan egy ilyen nap lehet – mondta Bortnik. Szavai szerint idén május 9-én lesz a Győzelem 80. évfordulóját, és ennek a dátumnak a szimbolikájával élve „sok mindent ki lehet jelenteni, sok mindent le lehet zárni”.
Egy másik kézenfekvő dátum, amelyre az ellenségeskedések beszüntetését időzíteni lehet, április 30-a. Bortnik emlékeztetett arra, hogy az lesz Trump elnökségének 100 napja. Korábban pedig a Trump által kinevezett ukrajnai különmegbízott, Keith Kellogg azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus ebben az időszakban megoldódhat.
Bortnik a tűzszünet legkorábbi időpontjának április 20-át tartja, amikor a keleti és nyugati rítusú keresztények ugyanazon a napon ünneplik a húsvétot.
A szakértő ugyanakkor elmondta, hogy „nagyon-nagyon vegyes” érzésekkel várja a lehetséges békét, mivel riasztó információkat kap, többek között az Egyesült Államokból is.
– Az általam látott modellek, az aktuális ideológiák egy nagyon váratlan választóvonalat húzhatna
Vajon milyen modelleket láthatott és milyen ideológiákra gondolhatott? A Trump-csapat eddig nyilvánosan arról beszélt, hogy a frontvonalak mentén kívánja befagyasztani a háborút, és szó volt egy széles demarkációs vonalról, talán 100 kilométeresről, de ez aligha rázta volna meg az ukrán politológust.
Azt is tudjuk, hogy az oroszok a Krím és a 2022-ben elszakadt négy oblaszty teljes területéhez ragaszkodnak, mert úgy vették fel azokat az Orosz Föderációba. Donyeck és Luganszk szinte teljesen orosz ellenőrzés alatt ál, a másik kettő részlegesen. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy Herszon és Zaporozsje még el nem foglalt részeit is átadnák az oroszoknak, de még ez sem tűnik sokkolónak.
A másik oldalról meg elégségesnek, már amennyiben a Nyugat nem kényszeríti rá Ukrajnát a hadereje korlátozására és az örök semlegesség vállalására, valamint, ha nem vonja vissza az Oroszország ellen bevezetett szankciókat – Moszkva számára ezek is a béke elengedhetetlen feltételei.
Mindezekre tekintettel adja magát az a megoldás, mely szerint Botnik egy jaltaihoz hasonló „világfelosztástól” tart. Valami olyasmitől, hogy leülnek az amerikaiak, a kínaiak és az oroszok, majd nemcsak Ukrajnáról fognak tárgyalni, hanem az északi-sarkvidékről, Tajvanról, Panamáról stb. Egy ilyen esetben nagyon leértékelődnének az ukrán érdekek, és ki tudja, talán még Odessza is lehetne újra orosz város. Erre azonban Trump beiktatási beszéde alapján kevés az esély.
bekezdesek.hu