Rájár a rúd a németekre, nem csak a kormány bukása, hanem a gázszállítás leállítása miatt is fájhat a fejük…
Berlin előtt izgalmas hetek állnak, hiszen július 11-én tíznapos karbantartás miatt leáll az Európába irányuló orosz gáz egyik legfontosabb vezetéke, az Északi Áramlat. A helyzet élességét jól mutatja, hogy Németország és szövetségesei arra készülnek, hogy Oroszország végleg elzárja a gázvezetéket- írja az Index.
Ha esetleg úgy alakul, hogy Oroszország nem indítja újra a karbantartást követően az Északi Áramlatot, valószínűleg soha nem látott intézkedéseket kell bevezetniük, és teljesen térdre kényszerülhet Európa gazdasági motorja. Ennek szinte biztosan és azonnal az lenne a következménye, hogy mély recesszióba kerülne Németország, ami az egész kontinensre kihatna.
„Hogy aggódunk? Igen, nagyon aggódunk” – mondta Christian Kullmann, az Evonik Industries AG német vegyipari óriásvállalat vezérigazgatója. Ez nem is csoda, hiszen Németország gázellátásának több mint egyharmada Oroszországtól függ, és rövid távon nincs alternatíva. A nemzetközi szakértők szerint a Kreml számára a mostani karbantartás lehetőséget ad arra, hogy a szankciók és az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás miatt kárt okozzon Németországnak és így Európának is.
MOSZKVA EDDIG EGYÉBKÉNT KÖVETKEZETESEN TAGADTA, HOGY FEGYVERKÉNT HASZNÁLNÁ AZ ENERGIÁT, ÉS ÉVTIZEDEKIG STABIL ENERGIASZÁLLÍTÓ VOLT.
A felhasznált energia csökkentése Németországban már most érezhető: Münchenben csökkentették a nyilvános uszodák hőmérsékletét, Köln lekapcsolta az utcai lámpákat, Hamburg pedig azt tervezi, hogy a meleg vizet csak a nap bizonyos időszakaiban teszi elérhetővé. Berlinben a parlamenti irodákban nem használják a megszokott módon a légkondicionáló berendezéseket.
A riasztási fokozatot már a második legmagasabb szintre léptették, miután a Gazprom 60 százalékkal csökkentette az Északi Áramlaton érkező mennyiséget. A német kormánynak ezzel hatásköre lett a gáz adagolására. Németország legnagyobb oroszgáz-vásárlója és a helyi közműszolgáltatók egyik legfontosabb beszállítója pedig bejelentette, hogy pénzhiányban szenved. Az energiaválság leküzdése érdekében Németország a környezetvédelmi kötelezettségvállalásoktól is visszalép: visszakapcsolta a szénerőműveket.
NÉMETORSZÁG CÉLJA, HOGY NOVEMBERRE LEGALÁBB 90 SZÁZALÉKOS SZINTEN ÁLLJANAK A GÁZTÁROLÓK. A JELENLEGI SZINT KÖRÜLBELÜL 63 SZÁZALÉKOS – a Bloomberg számítása szerint.
Összeomlástól tart a német ipari és kereskedelmi kamarák szövetsége
A német ipari és kereskedelmi kamarák szövetsége (DIHK) súlyos gazdasági következményekre figyelmeztet az orosz gázszállítások teljes kiesése esetére.
Peter Adrian elnök a dpa hírügynökségnek elmondta, a DIHK nem zárja ki, hogy ilyen esetben a téli hónapokban akár két számjegyű százalékos gazdasági teljesítménycsökkenés is bekövetkezhet.
„Néhány hónapon belül összeomolhat a gázellátásunk (…) Sajnos azzal a forgatókönyvvel is kell számolnunk, hogy a karbantartási leállás után, július 21-étől egy ideig nem érkezik gáz az Északi Áramlat 1-en. Ez katasztrófa lenne.” A tervezett németországi cseppfolyósítottföldgáz-terminálok (LNG-terminálok) csak a télre lesznek üzemképesek – hívta fel a figyelmet.
Gáz nélkül sok vállalatnak le kellene állítania a termelést, és akkor „olyan gazdasági visszaesést fogunk látni, ami nagyon különbözik attól, amit a pénzügyi válság idején tapasztaltunk” – fogalmazott a DIHK elnöke.
Jön a recesszió?