A világ vezető politikusai aggódva figyelik az orosz csapatok gyülekezését az ukrán határon, illetve azt, hogy ezek a csapatok inváziós haderővé válnak-e. Úgy tűnik, a felek hajlanak a tárgyalásokra, de az álláspontok még mindig messze esnek egymástól, így meglehetősen nehéznek ígérkezik, hogy közös nevezőre jussanak.
A kijevi látogatáson résztvevő brit miniszterelnök, Boris Johnson szankciókkal fenyegette meg Oroszországot arra az esetre, ha csak egy katonája is átlépi a határt, emellett úgy foglalt állást, hogy az orosz-ukrán konfliktus akár egész Európát fenyegető háborúvá fajulhat.
A Nyugat szerint – a kedden Orbán Viktor magyar miniszterelnököt fogadó – Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja felszámolni a berlini fal leomlása után létrejött biztonsági szövetségeket. Oroszország egyik követelése, hogy Ukrajna ne lehessen NATO-tag. mert akkor Oroszországnak esetlegesen az egész NATO-val kellene szembenéznie.
Putyin úgy fogalmazott Moszkvában, úgy látja, hogy az Egyesült Államok nem is annyira Ukrajna biztonságával törődik – bár lehet, hogy a háttérben néha gondolnak erre is –, sokkal inkább Oroszország féken tartását tekinti a legfontosabb feladatának.
Oroszország tagadja, hogy agresszív fellépést tervezne, a nyugati hatalmak pedig nem hajlandóak biztosítékot adni arra, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag.
Egyelőre patthelyzet van. Kérdés: ki teszi meg a következő lépést, illetve mi lesz az?
euronews