Az európai vezetők nehéz választás előtt állnak Donald Trump megválasztott amerikai elnök kereskedelempolitikája és második ciklusa miatt, amely veszélyt jelent az Európai Unió egységére és gazdaságára – írja a Politico, számol be a RIA Novosztyi.
„Trump két rossz közötti választás elé állítja Európát” – jegyzi meg a kiadvány, hozzátéve, hogy az EU vagy „feladja a kínai áruktól való függőségét”, ami azzal a kockázattal jár, hogy Peking megtorló intézkedéseket hoz és gyengíti a blokk gazdaságát, vagy „hagyja az USA-t egyedül fellépni Kínával szemben”, kockáztatva az amerikai vámokat.
Az EU-n belüli politikai és gazdasági nehézségek csak fokozzák a nyomást. Franciaországnak növekvő költségvetési hiánnyal kell szembenéznie, Németország gazdasága pedig már a második egymást követő évben zsugorodott. A Politico szerint „még Európa legerősebbjei sem biztos, hogy túlélik” a globális gazdasági feszültségeket.
Az európai vezetők attól tartanak, hogy a Kínával való együttműködés megtagadása „ingatag lábakon” hagyhatja a kontinenst, különösen akkor, ha Washington és Peking hirtelen alkut köt.
„Ezért kell nagyon óvatosan cselekednünk Kínával kapcsolatban” – idézi a kiadvány Luisa Santost, az egyik legnagyobb lobbicsoport, a BusinessEurope vezérigazgató-helyettesét.
A Politico azt is hangsúlyozza, hogy az USA és Kína történelmileg az „oszd meg és uralkodj stratégiát” alkalmazza, ami további nyomást gyakorol az EU-ra. „Az amerikaiak soha nem voltak nagy rajongói az Európai Uniónak” – idézett a kiadvány egy névtelenül nyilatkozó uniós tisztviselőt, hozzátéve, hogy a kihívások leküzdéséhez nagyobb kohézióra van szükség a blokkon belül.
Trump korábban azt mondta, hogy az elnökség átvétele után 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból származó árukra az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás és kábítószer-kereskedelem megoldatlansága miatt, és azt is megígérte, hogy 10 százalékkal növeli a Kínából származó áruk exportvámját. A The Wall Street Journal megjegyezte, hogy az új vámok azzal fenyegetnek, hogy aláássák a globális kereskedelmi rendszert és súlyosan károsítják az amerikai gazdaság kulcsfontosságú ágazatait, köztük az autóipart, ami új lehetőségeket nyit Kína előtt a nemzetközi piacokon.
Magyar Hírlap