Európa

Brüsszelben bevallották: politikai alapon osztogatnak büntetéseket

Hirdetés

Gyakorlatilag a választási eredményhez kötötték brüsszeli tisztségviselők, hogy számíthat-e büntetésre Franciaország a költségvetési hiánycélok laza értelmezése miatt.

A Politico cikkében brüsszeli tisztségviselőkre hivatkozva arról ír, hogy bár Franciaország eddig mindig megúszta a különböző eljárásokat és büntetéseket az EU-s kötelezettségek finoman szólva is laza értelmezésével, ennek most vége. Az Emannuel Macron vezette centrista-liberális tömb június 9-i bukását, illetve a Marine Le Pen- féle szuverenista Nemzeti Tömörülés előretörését követően ugyanis az országban előrehozott parlamenti választásokra kerül sor, amelynek a múlt heti eredmények alapján egyértelműen nem a baloldal az esélyese. Brüsszelben pedig ennek megfelelően izzították is a kampányfenyegetéseket mondván, ha a jobboldal nyer, Franciaországnak felelősséget kell vállalnia a liberális kormányzat által megszegett kötelezettségekért. Persze ha esetleg mégis Macronék nyernek, talán mégis elnézőbb lehet Franciaországgal az Unió. Ismét. Mindeközben hazánk éppen múlt héten kapott ismét ideológiai alapú kritikát, és hozzá egy 200 millió eurós csekket Brüsszelből csupán azért, mert a kormányzat nem hajlandó illegális bevándorlókat intézményesen Magyarországon letelepíteni.

Emmanuel Macron egyelőre biztosan marad Franciaország élén, kormánya azonban kimehet alóla, miután az országban előrehozott választásokat tartanak. A némiképp váratlan fordulat a hagyományos pártok június 9-én elszenvedett súlyos veresége indokolja, hiszen kiderült, a Marine Le Pen vezette jobboldal támogatottsága tetemes: országosan jelenleg 35 százalékon áll, majd őt a szélsőbaltól a balközépig összefogó baloldali koalíciója, az Új Népfront (NFP) követi 25 százalékponttal, és csak ezután érkezik a Macront támogató Ensemble! (jelentése Együtt) koalíciója 18 százalékponttal. Ez pedig nem éppen stabil alap a kormányzáshoz. Ha hozzávesszük, hogy Eric Zemmour jobboldali formációja szintén elérte az 5 százalékot, a szuverenista erők a 40 százalék környéki támogatottsággal vághatnak neki a kampánynak. Ez pedig Brüsszelben pánikhangulatot okozott. Meg is érkeztek az első fenyegetések.

Franciaország azon tucatnyi ország között van, amely a jövő héten figyelmeztető jelzést kaphat a blokk hiányküszöbének átlépése miatt. Ez gyakorlatilag a Magyarországon jól ismert „túlzottdeficit-eljárás” megindítását jelenti, amely megköveteli a kormányoktól, hogy tegyenek lépéseket kiadásaik visszafogására – és részletesen határozzák meg, hogyan fogják ezt megtenni. Ez egy tipikusan elhúzódó uniós eljárás, amely évekig is eltarthat, de végül pénzbírságot is kaphatnak. Főleg akkor, ha a Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés nyer. Legalábbis a Politico szerint.

Le Penék ugyanis többek között a nyugdíjkorhatár leszállítását tervezik, azonban ami ennél is fontosabb, egy protekcionista, a nemzeti piacokat, illetve a hazai termelőket, gyártókat védő gazdaságpolitikát hirdettek meg, amely számos nemzetközi nagyvállalat érdekeit sértheti. Nem csoda hát, hogy a Politico szerint elsősorban nem a hiánycélt túllépő Macrontól kell félteni a francia gazdaságot, hanem a még kormányra sem került Macrontól.

Hirdetés

Mindez rímel a Lengyelország ellen indított jogállamisági eljárásra, csak éppen annak inverze– a Morawieczki-féle jobboldali kormány bukása után a Varsóba visszatérő Donald Tusk hiába verte szét a köztévét, tartóztattatott le elnöki kegyelemben részesült politikusokat, Brüsszel szerint alanyi jogon helyreállt a jogállamiság megválasztásával. Itt ugyanezeket a folyamatokat láthatjuk, csak a másik irányból.

Mint ismert, az Európai Unió Bírósága 200 millió euró (mintegy 80 milliárd forint) megfizetésére kötelezte Magyarországot, mert “nem tartja tiszteletben” az uniós jogszabályokat, egyebek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó unión kívüli országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások területén.

Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön kihirdetett ítéletében továbbá arra kötelezte Magyarországot, hogy fizessen a szabályozás betartásában mutatkozó késedelem minden egyes napjára egymillió euró összegű kényszerítő bírságot, mivel nem teljesítette a bíróságnak a befogadási feltételekről szóló irányelv és a visszatérési irányelv rendelkezéseinek megsértésével kapcsolatban 2020 decemberében hozott ítéletben foglaltakat.

Nézze, ezek brüsszeliek. Ezek sunyik, nem tudok mit mondani. A magyar ember számára az egész, ami ott történik, az nehezen fogható kulturálisan– kommentálta a hírt Orbán Viktor. Magyarországon az őszintétlenség, a „tolvajnyelv” büntetendő, a választók büntetik is. Hozzátette:

Sorosnak van egy terve, ezt meghirdette, sose rejtette véka alá, maga írta meg, rátette a kézjegyét közzétették, be kell hozni évente egymillió migránst. Ha nincs rá pénze az Uniónak, majd ő ad kölcsönt, és meg kell oldani, hogy az európai kontinens a hagyományos arculatát, amely keresztény, amely európai, az változzon meg, és Európából egy kevert kontinenst, kevert népességű kontinenst kell létrehozni

Hirdetés

Pesti srácok

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!