Site icon Mai Világ

Putyin elárulta legféltettebb titkát

Russian President Vladimir Putin delivers a speech at Yad Vashem Holocaust memorial centre in Jerusalem on January 23, 2020, to mark 75 years since the liberation of Auschwitz, the World War II death camp where the Nazis killed more than 1.1 million people, most of them Jews. (Photo by RONEN ZVULUN / POOL / AFP)

Hirdetés

Árulkodó beszédet mondott az ENSZ közgyűlésén Vlagyimir Putyin orosz államfő, pózolhatott volna a színpadon, mint egy államfő, meg is próbálta, ám ennél szerényebb teljesítmény jött össze – véli Mark Galeotti politológus professzor.

Egy politikusnak az ENSZ közgyűlésén elmondott beszéde lehetőséget ad arra, hogy megmutassa, mekkora művésze a szakmájának. Vannak, akik államférfire veszik figurát, mások szenvedélyesre, ám Vlagyimir Putyin orosz államfő beszéde a világszervezet 75 éves fennállásának tiszteletére tartott eseményen inkább egy csődben lévő személy viselkedésére emlékeztetett, aki meg akarja győzni a hitelezőit, hogy minden rendben van vele – írta Mark Galeotti politológus professzor, Kelet-Európa-szakértő a Moscow Timeson megjelent véleménycikkében.

A beszédben Putyin úgy akarta tálalni saját magát és országát, mint amely erős tagja a nemzetközi közösségnek, ám kilógott a lóláb, mondanivalója valójában arra utal, hogy gyenge nemzete mellett emel szót. Ezt a viselkedést alapozta meg a nyáron, amikor a németországi orosz nagykövetségen keresztül egy 9000 szavas esszé formájában egyfajta útmutatót küldött a német történészeknek arról, hogyan kéne látniuk a második világháborút. Ebben teljes egészében a nyugati hatalmakra hárította a felelősséget a náci Németország felemelkedéséért, elfeledve Sztálin szerepét a háború lehetővé tételében.

 

A történelem értelmezése annyiban fontos, hogy a második világháború alapozta meg a jelenlegi nemzetközi rendszert, amely magasabbra értékeli Oroszországot mint a Szovjetunió utódát valós súlyánál. Putyinnak tetszik ez a helyzet. Persze ha le lehet nyúlni egy szuverén állam területét, ahogy a Krím félszigettel tette az orosz vezetés, amelyet egy formális népszavazással elcsatoltak Ukrajnától 2014-ben, akkor megsértik ezt a rendet és belefér a szabályszegésbe a politikai ellenfelek megmérgezése, akár más ország területén, de a Putyin szavaiból kiderült, hogy alapjaiban jónak tartja ezt a világrendet.

Hirdetés

Arról beszélt ugyanis, hogy nem kívánja a Biztonsági Tanács alapvető reformját, amelynek öt állandó tagja (Power5, Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, Oroszország, USA) közül az egyik az ő állama. Figyelembe lehet venni, hogy a világ háromnegyed évszázad alatt lényegesen megváltozott, sokszínűbb lett, ám Moszkva nem támogat olyan reformokat, amelyek érintenék a P5 vétójogát a tanácsban. A Moscow Times publicistája ezt úgy fordítja, hogy a „nagy ötös” mindenkit nagyon szívesen meghallgat, de nem mond le előjogairól.

Putyin valójában kezdeményezte a P5 külön konferenciáját, tudomást sem véve arról, hogy Oroszország a Krím annektálása óta a Nyugat szemében páriává vált, szankciót vannak életben vele szemben, amelyeket Alekszej Navalnij feltételezett megmérgezése miatt újabbak követhetnek. A lényeg az lenne, hogy az elitklubban legyen jelen Oroszország, ami azt üzenné a világnak, hogy még mindig különleges hatalom, hogy a geopolitika számít, és az ilyen ügyekről mindenki vitatkozik, de a kevesek döntenek.

 

Putyint külön bosszantja, hogy a Szovjetunió összeomlása után az USA egyedül maradt a világ színpadán szuperhatalomként, ám ez nem jelenti azt, hogy ne venné észre, hogy az elmúlt években Kína felemelkedésével újra két pólusúvá vált a világ. Az orosz elnök nem említette Kínát, de érezhető volt, hogy beszédírói gondolnak rá. Peking egyszerre szövetségese az oroszoknak a Nyugattal szemben és kihívója a világpolitikai befolyás terén. Moszkva mindenképpen szeretné elkerülni, hogy Oroszország a két behemót között felőrlődjön.

Egyik ötlete a hanyatló orosz befolyás ellensúlyozására a 2016-ben megfogalmazott koncepció, miszerint hozzák létre az eurázsiai társulást, az integrációk integrációját, amely az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig terjedne a szárazföldön és tagja lehetne minden ázsiai és európai ország. Szavakban ez egy pragmatikus, kereskedelmi együttműködésre szerveződött nemzetközi szervezet lenne, ám nyilvánvaló a határok egyszerű lebontása a nagyobb, erősebb országok befolyását növelné.

Hirdetés

 

Hogyan összegezhetjük ezek után Putyin beszédét?

Kiállt a Biztonsági Tanács állandó tagjai, a P5 eddig státusának megőrzése mellett. Úgy tett, mintha a világ számos országának nem problémát jelentene a putyini hatalmi politika, hanem Oroszország csupán békés partnere lenne a világ legtöbb államának. Megoldásokat keresett arra, hogy országa ne szoruljon csapdába az Egyesült Államok és Kína közt őrlődve.

A Moscow Times cikkírója nem tudja, mennyire volt tudatos vagy öntudatlan, de az ENSZ közgyűlés előtt elmondott Putyin-beszéd árulkodó volt. Miközben úgy tálalta Oroszországot, mint amely vezető szerepet játszik a világban kezdve a vakcinakutatástól égészen a kiberháborús fegyverek ellenőrzés alatt tartásáig, valójában csupán kísérletet tett arra, hogy megvédje hanyatlóban lévő nemzetének tekintélyét a világ közvéleménye előtt.

 

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version