Kijev nyugati támogatóinak meg kell érteniük, hogy az orosz területre az általuk szállított fegyverekkel végrehajtott nagy hatótávolságú csapások olyan konfliktus eszkalálódását jelentenék, amely „súlyos következményekkel” járna – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Kétnapos üzbegisztáni látogatásának végén újságíróknak nyilatkozva Putyin kitért a NATO-hoz intézett legutóbbi ukrán követelésekre, hogy engedélyezzék fegyvereik használatát mélyen Oroszországon belüli támadásokhoz, valamint az Egyesült Államok vezette blokk vezetőjének, Jens Stoltenbergnek a taktikát támogató megjegyzéseire.
„Hogy őszinte legyek, nem tudom, mit mond a NATO-főtitkár” – mondta Putyin újságíróknak, hozzátéve, hogy Stoltenberg még „nem szenvedett demenciában”, amikor Norvégia miniszterelnökeként (2005-2013) konstruktívan együttműködött Oroszországgal.
Ez a folyamatos eszkaláció súlyos következményekkel járhat. Ha ezek a súlyos következmények bekövetkeznek Európában, hogyan fog az USA viselkedni, figyelembe véve a stratégiai fegyverek terén fennálló egyenlőségünket? Nehéz megmondani. Globális konfliktust akarnak?
Putyin kifejtette, hogy a nagy hatótávolságú precíziós csapásokhoz űrfelderítő eszközökre van szükség – amelyekkel Ukrajna nem rendelkezik, az USA viszont igen -, és hogy a célzásukat már most is „magasan képzett szakemberek” végzik Nyugatról, ukrán részvétel nélkül.
„Tehát ezeknek a NATO-országok képviselőinek, különösen Európában, különösen a kis országoknak, tisztában kell lenniük azzal, hogy mivel játszanak” – mondta az orosz elnök, megjegyezve, hogy sok ilyen országnak „kis területe és nagyon sűrű lakossága van”.
Putyin emlékeztette az újságírókat, hogy nyugati kollégáik soha nem számoltak be a Belgorod és más határ menti orosz régiók elleni ukrán támadásokról, csak a Harkov elleni orosz előrenyomulásról.
„Mi okozta ezt? Ők tették, a saját kezükkel. Hát akkor azt fogják aratni, amit vetettek. Ugyanez történhet, ha nagy hatótávolságú precíziós fegyvereket használnak” – tette hozzá az orosz elnök.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország nem hajlandó-e tárgyalni Ukrajnával, Putyin újságíróknak azt mondta, hogy a Nyugat ilyen jellegű állításai zavarba ejtőek.
„Mi nem utasítjuk el!” – mondta. „Már ezerszer elmondtam, mintha nem lenne fülük!”Az ukrán fél 2022 márciusában elfogadott egy megállapodást Oroszországgal, majd nyilvánosan visszalépett és megtagadta a további tárgyalásokat – magyarázta Putyin.
Kijev jelenlegi svájci „békekonferencia-törekvését” úgy jellemezte, mint egy kísérletet arra, hogy valamiféle nemzetközi támogatást kapjanak a teljesen irreális „békeplatformjukhoz”, ami nem működik.
Orosz hírek