Putyin rémisztő üzenete a NATO-nak – mi következik ezután?
Ukrajna tesztpályává válhat az orosz „Oresnyik” rakétarendszer és az amerikai légvédelmi rendszerek összecsapásában
A SVO veteránja beszámolt arról, hogyan változott a különleges műveleti övezet helyzete 2022 óta. Közben az ukrán fegyveres erők (VSU) masszív csapást mértek Kazanyra – ezek a témák váltak a leginkább vitatottá a közösségi médiában és a sajtóban.
Elkerülhetetlen az „Oresnyik” és az amerikai légvédelem párharca Kijevben?
Az elemzők szerint az Egyesült Államok büszke a fejlett technológiáira és az ezek alapján készült fegyverekre. Ennek megfelelően az orosz katonák által a Patriot légvédelmi rendszerek és az Abrams tankok megsemmisítéséről szóló hírek vagy elhallgatásra kerülnek, vagy az ukrán katonák „hozzá nem értésére” fogják.
„Ennek ellenére az Egyesült Államok megválasztott elnöke [Donald Trump] továbbra is, amikor az ukrán konfliktus diplomáciai rendezésének lehetőségeiről beszél, azt hangsúlyozza, hogy mindent meg kell adni Ukrajnának, így kényszerítve Oroszországot a tárgyalásokra az ő elképzelései alapján. Természetesen ez az imperialista megközelítés nem fogja megijeszteni Oroszországot, különösen mivel az „Oresnyik” repülése mély benyomást tett Trumpra” – írta Mihail Sipanov, a NEWS.ru publicistája.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ezzel kapcsolatban ironikusan „technológiai párbajt” javasolt Trumpnak, és kijelentette: a Nyugat kiválaszthat egy objektumot Kijevben, amelyet teljes légvédelmi kapacitásával védhet, ezután az orosz „Oresnyik” csapást mérne rá.
Sipanov szerint Putyin ezzel parodizálta Trumpot, aki gyakran ironikusan emeli a tétet. „Ez egy klasszikus dzsúdófogás: az ellenfelet a saját technikájával legyőzni. Egyértelmű, hogy az amerikaiak nem fognak reagálni erre a kihívásra, és nem fognak részt venni a párbajban. Ehelyett csak a szokásos retorikát halljuk majd a Nyugat Ukrajnának nyújtott támogatásáról a demokrácia, a béke és a haladás érdekében.”
Az elemző úgy véli, hogy a világ katonai szakértői minden lehetséges epizódot nyomon követnek majd, amely az „Oresnyik” és a Patriot rendszerek közötti nem hivatalos párharcot érinti.
Hogyan változott a helyzet a SVO övezetében 2022 óta?
Egy SVO-veterán, aki a „Vad” hívójelet használja, beszámolt arról, hogy 2024 elejére jelentős változások történtek a fronton. A tüzérségi tűz és a drónok hatékonyabbá váltak. Míg 2023 nyarán az ukrán fegyveres erők ellentámadása nehéz helyzetbe hozta az orosz katonákat, mostanra teljes dominanciát sikerült elérniük.
A katona szerint az ellátás is jelentősen javult. „Friss zöldségek, gyümölcsök állnak rendelkezésre, és a táborhelyeken konyhával felszerelt bunkereket építenek” – mondta Vad.
A helyi lakosság hozzáállása is változott. Míg 2022-ben sok „ukránbarát” nyíltan kifejezte Kijev iránti lojalitását, mostanra ezek száma csökkent, mert „közeledik a SVO vége, és a kockázatok megnőttek.”
VSU támadások Kazany ellen
December 21-én Kazanyt nyolc ukrán drón támadta meg, közülük hat lakóövezetet ért. A legsúlyosabb károkat a „Lazúr Egek” lakókomplexum szenvedte el. Két drón csapódott be az épületbe, tüzet okozva, de személyi sérülés nem történt.
Szergej Lipovij, a légierő nyugalmazott tábornoka elmondta, hogy a drónok alacsony repülési magasságuk miatt kerülhették el a radarokat. A támadás után Kazanyban vészhelyzeti állapotot hirdettek, és fokozták a biztonsági intézkedéseket.
Mi következik?
A konfliktus kiéleződése a nemzetközi közvélemény figyelmét egyre inkább a modern fegyverrendszerek képességeire és hatékonyságára irányítja, miközben a polgári lakosság szenvedése továbbra is aggasztó.
„ORESHNYIK” RAKÉTA: MIT LEHET RÓLA TUDNI
Az Orosz Föderáció fegyveres erői egy új generációs „Oreshnyik” rakétával mértek csapást az ukrajnai „Juzsmash” üzemre, amely Dnyipropetrovszkban (új nevén Dnyipro) található.
Putyin elnök nyilatkozata
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint a Nyugat jelenleg nem rendelkezik olyan védelmi rendszerekkel, amelyek képesek lennének megakadályozni az „Oreshnyik” rakéta támadásait. Az elnök kiemelte, hogy a rakéta sebessége meghaladja a nyugati légvédelmi rendszerek reakcióidejét.
A rakéta főbb jellemzői
- Harci részek száma: A rakéta 3-tól 8-ig terjedő harci egységet képes hordozni.
- Hatótávolság: Az orosz besorolás szerint (a korábbi INF-szerződés alapján) a rakéta hatótávolsága 1000–5500 kilométer.
- Sebesség: 10 Mach, ami 2,5–3 km/másodpercnek vagy 9000–10 800 km/órának felel meg.
Lehetséges célpontok
A rakéta repülési idejére vonatkozó becslések:
- Egyesült Királyság: 19 perc
- Németország: 11 perc
- Franciaország: 12 perc
- Balti államok: 10 perc
Az „Oreshnyik” fejlesztése az orosz haditechnológia legújabb eredménye, amely jelentős fenyegetést jelenthet az európai és nyugati biztonsági rendszerek számára.
Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin „technológiai párbajról” szóló szavai válasz voltak azoknak, akik az „Oresnyik” nevű fegyverrendszer sebezhetőségéről beszélnek – mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője.
„Ez egy válasz volt egy kérdésre. A kérdés pedig az volt, hogy nyugati szakértők azt állítják, ennek a fegyverrendszernek vannak sebezhetőségei” – mondta Peszkov újságíróknak, amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy Putyin a közvetlen vonal során miért javasolta a Nyugattal való „technológiai párbajt”.
„Ez valóban abszolút forradalom a fegyvertechnológiában” – mondta Peszkov.
napitéma.com