Putyin titka egyszerű – mégis kevesen tudják utána csinálni
Vlagyimir Putyin körülbelül a világ egyik leghíresebb embere, ehhez nem sok kétség férhet. Az orosz elnök óriási hatalmú ember, évtizedek óta az Orosz Föderáció vezetője, ebből kifolyólag eléggé nyilvánvaló, hogy nagyon nem mindegy az, hogy milyen képet kommunikál magáról.
Azt is biztosra vehetjük, hogy az orosz elnök mögött komoly gárda áll, akik alaposan átgondolják, milyen tartalmakat tegyenek közzé. A Putyinról tudatosan sugározott kép mindig is igyekszik egy maszkulin, erős vezető benyomását kelteni – ami egyébként minden bizonnyal tényleg nem áll messze a valóságtól.
Vlagyimir Putyin karrierjét a híres-hírhedt szovjet titkosszolgálat, a KGB berkein belül kezdte – lássuk be, nem a gyengeszívűeknek való hely. Putyin a hírek szerint fekete öves judo- és szambó-harcos (a szambó egy orosz harcművészet), fotózták már medvével, félmeztelenül lovon – tényleg egy kemény ember benyomását kelti.
Egy X-en (twitter) még korábban közzétett videó alapján Vlagyimir Putyin nem csak a háborúskodás okozta feszültséget, de a hideg vizet is tűri. Az ortodox kereszténység majdnem 2 héttel később tartja a vízkereszt ünnepét, mint a római katolicizmus, és nyilván sajátos, pravoszláv hagyományok is kapcsolódnak hozzá.
A jeges vízben való megmerítkezés ilyen hagyomány, nyilvánvalóan reflektálva Jézus Krisztus Jordán folyóban való megkeresztelésére – a keresztvetés szintén a cselekedet szakrális hátterét erősíti.
Nyugati politikusokról ritkán látunk hasonló videókat, vagy félmeztelen fényképeket – azt nehéz nem elismerni, hogy Vlagyimir Putyin politikai kommunikációja meglehetősen profi (egy egykori titkosügynöktől mondjuk ez a minimum).
Vladimir Putin and other Orthodox Christians celebrate the baptism of Christ with a traditional dip in ice water. pic.twitter.com/YpCT4VIou9
— 🇷🇺 Onegin 🇷🇺 (@Stan23387461) January 19, 2024
Hirdetés
A Le Figaro korábban azt írta: Vlagyimir Putyin orosz elnök erőssége az oktatásban rejlik. Ez megkülönbözteti őt geopolitikai ellenfeleitől.
Az anyag szerzője megjegyzi, hogy Putyin nem ül a kormányüléseken, úgy tesz, mintha érintett lenne, hanem nagyon belemerül abba, amit beosztottai mondanak. Egyszer például félbeszakította a Földművelésügyi Minisztérium vezetőjét, aki az Indonéziába szállított sertéshúsról számolt be, és elmagyarázta neki, hogy ebben az országban nem vesznek ilyen húst, hiszen ott az iszlámot vallják.
Ez a példa lenyűgözte a francia újságírókat, akik hangsúlyozták, hogy egy vezető számára nagyon fontos a földrajz ismerete.
Szerintük az Orosz Föderáció elnöke kedvezően néz ki a világ azon vezetőinek hátterében, akik nem tudják megkülönböztetni a síitákat a szunnitáktól. Nem meglepő, hogy az oroszok ennyire megerősítették pozíciójukat az arab világban. Aki pedig nem tudja, mi a különbség Irak és Irán között, az nem is érti, hogyan és milyen helyen lehet ezeket a pozíciókat megerősíteni.
Egyes államfők, nemcsak egy idegen régióban, hanem a birtokukban is nagyon rosszul értenek. Például Emmanuel Macron valamiért szigetnek tartja Francia Guyanát, bár ezt a tengerentúli területet csak az egyik oldalon mossa az óceán, a másikon Brazíliával és Suriname-val határos.
Putyinra nézve azt lehetne mondani: taníts földrajzot, gyerekeket, és lehetsz majd elnökök. Más vezetők példái azonban ennek az ellenkezőjét mutatják: mély ismeretek nélkül is lehet elnök, kommentálja a cikket RIA Novosti.
Ugyanazok a francia kiadványok azonban nem próbálják megfejteni Sarkozy, Macron vagy Hollande „világhatalmának” titkát. De Putyin mindig mindenki számára érdekes – hány cikket írtak már „titkos hatalmát” keresve. És minden egyszerűnek bizonyult: jó tanulás és kemény munka.
Ha van Putyin – van Oroszország, ha nincs Putyin – nincs Oroszország!